Przesłanką uruchomienia studiów podyplomowych jest zapotrzebowanie wśród osób pracujących na różnych szczeblach administracji państwowej i samorządowej oraz w dużych instytucjach takich jak banki, firmy ubezpieczeniowe, czy korporacje związane z rynkiem zdrowia przy tworzeniu i opiniowaniu aktów prawnych na kursy podnoszące praktyczne umiejętności w zakresie legislacji i uczestniczenia w procesie legislacyjnym.
Celem studiów podyplomowych „Praktyka legislacji” jest przygotowanie absolwenta do pracy na stanowiskach związanych z tworzeniem aktów prawnych i ich opiniowaniem, gdzie konieczna jest znajomość przebiegu procesu legislacyjnego oraz praktyczne umiejętności związane z tworzeniem prawa, zarówno na poziomie ustaw, rozporządzeń jak i aktów wewnętrznych.
Dodatkowo dla osób nie posiadających ukończonych studiów magisterskich na kierunku prawo lub administracja przygotowano kurs wprowadzający słuchaczy w zagadnienia prawoznawstwa, prawa konstytucyjnego i administracyjnego oraz w podstawową siatkę pojęć prawnych.
Nasi wykładowcy będący jednocześnie praktykami stworzyli program dający słuchaczom możliwość jak najbardziej efektywnego wykorzystania czasu spędzonego na Uczelni. Przede wszystkim zajęcia prowadzone są z naciskiem na naukę pisania przepisów i nabycie praktycznych umiejętności niezbędnych w efektywnym prowadzeniu procesu legislacyjnego. Na wszystkich naszych zajęciach prowadzimy analizy najciekawszych przypadków i aktualnych projektów aktów prawnych. Słuchacze mają też unikatową możliwość omawiania problemów z praktyki z pracownikami Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz zawodowymi legislatorami z Sejmu i Rządowego Centrum Legislacji.
Zapraszamy na spędzenie z nami najbliższego roku akademickiego – mamy nadzieję, że będzie to dobrze wykorzystany czas który zaprocentuje w rozwoju kariery zawodowej.
Wymagania rekrutacyjne:
Kandydaci muszą posiadać ukończone studia wyższe II magisterskie. Osoby, które nie ukończyły studiów magisterskich na kierunku prawa lub administracji, będą zobowiązane do ukończenia dodatkowego 14 godzinnego modułu wprowadzającego z zagadnień prawoznawstwa, prawa konstytucyjnego, cywilnego i administracyjnego
Organizacja zajęć:
- Studia trwają dwa semestry - w modelu hybrydowym;
- Zajęcia rozpoczynają się w II połowie października, odbywają się co 2 tygodnie, w soboty i niedziele, w godzinach 9-17;
- W tym zajęcia teoretyczne przewidziane w formie zdalnej;
- Warunkiem ukończenia studiów jest:
- Zaliczenie wszystkich modułów - w zależności od modułu poprzez opracowanie zadanego kazusu lub test jednokrotnego wyboru (15 pytań);
- Osoby, które nie ukończyły studiów magisterskich z prawa lub administracji dodatkowo zaliczenie modułu wprowadzającego z prawoznawstwa, prawa konstytucyjnego, cywilnego i administracyjnego;
- Zdanie końcowego egzaminu ustnego, a także;
- Uczestnictwo w zajęciach na poziomie 70%.
Uczelnia zastrzega sobie prawo do niewielkich zmian w programie lub organizacji zjazdów.
Uruchomienie kierunku jest uzależnione od liczby kandydatów.
Harmonogram studiów przygotowany zostanie po zakończeniu procesu rekrutacji.
W zależności od sytuacji epidemiologicznej w kraju, liczebności zrekrutowanej grupy liczba godzin zdalnych (na odległość) i form on-line może ulec zwiększaniu.