Ilekroć czytamy informacje na temat przywództwa, zawsze pojawia się obraz człowieka (kobiety lub mężczyzny) pewnego siebie, ale w ten pozytywny sposób - pewnego siebie, bo posiadającego poczucie własnej wartości, które nie potrzebuje udowadniać swojej ponadprzeciętności poprzez niszczenie rywali. Dostrzegamy człowieka czynu, który rozumie, że rola, jaką pełni, niesie ze sobą, przede wszystkim, odpowiedzialność za innych. Widzimy człowieka, który nie boi się wyszkolić osoby na lepszych od siebie i bez obaw dzieli się całą swoją wiedzą. Człowieka, który podejmuje decyzje demokratycznie, kiedy sprzyjają temu okoliczności, ale w trudnych sytuacjach potrafi podejmować decyzje jednoosobowo, wręcz autorytarnie, biorąc pełną odpowiedzialność wraz ze wszystkimi konsekwencjami. Lider to osoba, która zawsze niesie nadzieję na sukces, nie kara za porażki, lecz zmusza do nauki na błędach. To osoba, która wytycza kierunek, tworzy wizję, ale również zaprasza innych do jej współtworzenia. A przede wszystkim to osoba wiarygodna, uczciwa i godna zaufania, bo zaufanie jest kluczem do przewodzenia.
Od wielu lat naukowcy starają się znaleźć czynniki kluczowe dla skutecznego przywództwa, powstało wiele modeli i teorii opartych na rożnych założeniach. Przez lata próbowano wyodrębnić zestaw cech odróżniających wielkich od przeciętnych, ale skonstruowanie jednego zestawu właściwego dla wszystkich, okazało się niemożliwe. Dopiero zwrócenie się ku teoriom behawiorystycznym (badania zachowań przywódców) przybliżyło naukowców do bardziej efektywnych wyników.
Robiąc przegląd tych teorii, od Fiedler’a poprzez teorię „ścieżki do celów” Hous’a, ewolucyjnego modelu przywództwa Hersey'a i Blanchard'a, funkcjonalnego podejścia do przywództwa Adair’a oraz naturalnego przywództwa według Goleman’a, Boyatzis’a i McKee oraz kończąc na przywództwie charyzmatycznym, cały czas jawi się obraz człowieka o ponadprzeciętnych umiejętnościach zjednywania sobie ludzi.
C. Northcutt napisał:,,Celem wielu liderów jest sprawić, by ludzie mieli o nich jak najlepsze zdanie. Celem wielkiego lidera jest sprawić, by ludzie lepiej myśleli o sobie”.
Celem programu jest dostarczenie uczestnikom wiedzy i umiejętności, dzięki którym:
- będą świadomie budować swoją markę przywództwa,
- będą stale głodni kolejnej porcji wiedzy, bo liderzy uczą się przez całe życie,
- zaakceptują niepewność w czasach zmian i przemian społecznych, kulturowych, ekonomicznych oraz będą w stanie skupić ludzi nawet w chaosie,
- będą skuteczni, ale i empatyczni,
- będą przesuwać granice możliwości,
- będą łamać zasady, kiedy zauważą inne sposoby na poprawę czy optymalizację,
- będą wszędzie szukać inspiracji, stawiać doskonałe pytania i słuchać odpowiedzi.