Absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W swojej karierze zajmował się bezpośrednim nadzorem realizacji inwestycji związanych z budową kotłów energetycznych. Pełnił rolę inspektora dozoru jądrowego w Państwowej Agencji Atomistyki, w której zajmował się między innymi nadzorem nad modernizacją jedynego w Polsce badawczego reaktora jądrowego MARIA. Obecnie pełni rolę Eksperta ds. bezpieczeństwa jądrowego w Polskie Elektrownie Jądrowe, gdzie kieruje projektem związanym z uzyskaniem zezwolenia na budowę obiektów jądrowych.
Energetyka jądrowa: zarządzanie, przygotowanie i realizacja inwestycji oraz eksploatacja elektrowni jądrowych
-
OFERTA
-
Studia podyplomowe
- Akademia Administracji Publicznej
- Akademia Nowych Technologii i Ochrony Danych Osobowych
- Akademia Biznesu i Prawa Mody
- Akademia HR
- Akademia IT
- Akademia Marketera
- Akademia Menedżera
- Akademia Praktyków Prawa
- Akademia Prawa Sądowego
- Akademia Rynku Nieruchomości
- Akademia Rynku Ochrony Zdrowia
- Akademia Transportu Lotniczego
- Akademia Umiejętności Psychologicznych
- Akademia Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska
- Akademia Compliance
-
MBA
- Master of Business Administration (MBA Sport)
- MBA Healthcare Innovation & Technology – MBA HIT
- Master of Business Administration (MBA ESG)
- Master of Business Administration (MBA w Budownictwie)
- Master of Business Administration (MBA Energetyka)
- Master of Business Administration (MBA w Lotnictwie)
- Master of Business Administration (MBA w Ochronie Zdrowia)
- Master of Business Administration (MBA Zarządzanie)
- Szkolenia i kursy
-
Studia podyplomowe
Energetyka jądrowa: zarządzanie, przygotowanie i realizacja inwestycji oraz eksploatacja elektrowni jądrowych
Zobacz także, kierunki które mogą Cię zainteresować
-
Adresaci i atuty studiów
Studia podyplomowe „Energetyka jądrowa: zarządzanie, przygotowanie i realizacja inwestycji oraz eksploatacja elektrowni jądrowych" stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie na rynku pracy na dobrze wykształconych i posiadających wiedzę praktyczną ekspertów z branży energetyki jądrowej, którzy po ukończeniu studiów będą potrafili włączyć się w proces inwestycyjny oraz zarządzać nim od fazy planowania, poprzez realizację, aż do eksploatacji.
Unikalna, uniwersalna, ekspercka i praktyczna wiedza w zakresie objętym programem studiów będzie przekazywana przez praktyków mających duże doświadczenie w branży energetycznej, w tym w energetyce jądrowej, nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Dlatego też pozyskane w trakcie studiów wiedza oraz praktyczne umiejętności dadzą realne podstawy uczestnictwa w realizacji mega projektów infrastrukturalnych - budowie i eksploatacji dużych elektrowni jądrowych oraz tzw. SMR w Polsce, a także na świecie. Tworzący się dopiero w naszym kraju sektor energetyki jądrowej potrzebuje i będzie potrzebował wysoko wykwalifikowanych specjalistów. To przedsięwzięcia, których eksploatacja przewidziana jest na kilka dekad, a jednocześnie zupełnie nowe doświadczenie dla polskich firm energetycznych, które mają doświadczenie w energetyce konwencjonalnej i OZE oraz dystrybucji energii elektrycznej, ale nie budowały do tej pory elektrowni jądrowych. Warto podkreślić, iż przedsięwzięcia inwestycyjne w zakresie obiektów jądrowych będą generować tysiące miejsc pracy oraz ogromne, wielosetmiliardowe środki finansowe, z których, jak się szacuje i oczekuje, około 40-50% pozostanie w Polsce. Ostrożny szacunek wskazuje, że koszt budowy jednej, dużej elektrowni jądrowej to około 100 miliardów złotych. Obecnie w naszym kraju trwają prace nad dwoma dużymi elektrowniami jądrowymi oraz wieloma mniejszymi, tzw. SMR-ami.
Zainteresowani pracą w tej niezwykle perspektywicznej branży teraz będą mieć szansę na zdobycie odpowiedniego wykształcenia w tym zakresie także w Polsce. Oferowany przez wiodącą w polskim szkolnictwie wyższym Uczelnię Łazarskiego wespół z największą w Polsce, notowaną na GPW w Warszawie oraz uznaną na świecie, w tym w branże energetyki jądrowej, firmą specjalizującą się w budownictwie specjalistycznym dla energetyki oraz sektora oil&gas Polimex-Mostostal S.A., program studiów podyplomowych to najlepsza metoda na budowę rodzimego rynku energetyki jądrowej.
Już teraz poszukiwani są i jeszcze przez wiele najbliższych lat poszukiwani będą eksperci w wielu obszarach związanych z sektorem jądrowym, m.in. z zakresu projektowania, budowy, eksploatacji i serwisowania elektrowni jądrowych. To przeważnie inżynierowie, którzy będą zajmowali się elektrowniami i reaktorami jądrowymi, sieciami, kablami, połączeniami, mechaniką, energetyką i in. Ale elektrowni nie budują i nie prowadzą tylko inżynierowie. W procesie przygotowania inwestycji niezbędni są także menedżerowie, którzy będą potrafili sprawnie nim zarządzić, a także - na dalszych etapach –- nadzorować prawidłowe działanie elektrowni i ich rentowność. W grę wchodzi m.in. przygotowanie strategii dla projektów, w tym strategii komunikacji, CSR, PR, marketingu i współpracy ze społecznościami lokalnymi, zarządzanie: ryzykiem, kryzysowe, zasobami ludzkimi (HR). Niezbędni będą również finansiści projektujący instrumenty z zakresu finansowania inwestycji, specjaliści od sprzedaży energii elektrycznej wyprodukowanej w elektrowniach, specjaliści treasury management i cash menagement, jak również zajmujący się kontrolingiem finansowym. Przed rozpoczęciem budowy elektrowni jądrowych konieczny jest szereg niezbędnych badań środowiskowych związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, a także zabezpieczenie odpowiedniej infrastruktury transportowo-logistycznej. Poszukiwani będą specjaliści od ubezpieczenia inwestycji o tak dużej skali. Potrzebni będą eksperci znający regulacje dotyczące obszaru energetyki jądrowej, w tym przepisy dotyczące pozwoleń i pozyskania niezbędnych zgód, prawnicy, eksperci od ochrony środowiska, doradcy inwestycyjni i techniczni. Konieczni będą także eksperci do spraw postępowań przetargowych, łańcuchów dostaw i local content, znający specyfikę energetyki jądrowej w Polsce i na świecie. Procesy partnerstwa w budowie elektrowni jądrowych nie obędą się też bez praktyków w dziedzinie M&A w energetyce, którzy będą potrafili ułożyć relacje prawne i biznesowe z partnerami. Dla powodzenia tych wielkich dla Polski projektów potrzebna jest także wysoko wykwalifikowana i znająca realia energetyki oraz inwestycji kadra urzędnicza.
To najlepszy moment, by zbudować kadrę dla polskiej energetyki jądrowej i zaoferować atrakcyjny program studiów podyplomowych, dzięki któremu zainteresowani energetyką jądrową będą mogli rozwijać swoją karierę w tym sektorze. Jednym z filarów współpracy biznesu z nauką jest wytyczanie nowych kierunków kształcenia, stąd wspólny - Uczelni Łazarskiego i Polimex-Mostostal S.A. program kształcenia na studiach podyplomowych „Energetyka jądrowa: zarządzanie, przygotowanie i realizacja inwestycji oraz eksploatacja elektrowni jądrowych".Dla kogo?
Adresatami studiów podyplomowych są:
- pracownicy branży energetycznej,
- pracownicy sektora budownictwa specjalistycznego dla energetyki,
- pracownicy Spółek Skarbu Państwa planujących inwestycje w energetyce jądrowej,
- pracownicy działających w Polsce przedstawicielstw światowych potentatów w dziedzinie energetyki jądrowej,
- pracownicy podmiotów planujących zaangażowanie w infrastrukturę towarzyszącą elektrowniom jądrowym,
- pracownicy ministerstw i urzędów, w gestii których pozostawać będą inwestycje jądrowe,
- samorządowcy z regionów, w których planowane są inwestycje jądrowe,
- eksperci z zakresu regulacji, ochrony środowiska i postępowania z ubocznymi produktami produkcji energii jądrowej,
- a także wszyscy zainteresowani karierą w nowym, prężnie rozwijającym się sektorze energetyki jądrowej, ze szczególnym uwzględnieniem: inżynierów, menedżerów, finansistów, bankowców, prawników, radców prawnych i adwokatów, w tym zajmujących się energetyką oraz inwestycjami strukturalnymi, specjalistów od ryzyka i ubezpieczeń, ekspertów ds. komunikacji i PR, osób zajmujących się zakupami i przetargami, logistyków, specjalistów od łańcuchów dostaw, tłumaczy, doradców inwestycyjnych i finansowych, audytorów, specjalistów ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, specjalistów od HR, ekspertów BHP, specjalistów od rynku energii, ekspertów ds. regulacji w zakresie energetyki jądrowej na gruncie prawa międzynarodowego oraz prawa Unii Europejskiej.
Atuty:
- Nowatorskie na rynku edukacyjnym rozwiązanie, które w sposób spójny i kompleksowy przygotowuje do pracy w projektach jądrowych. Skupia się na procesie przygotowania, budowy i eksploatacji obiektów energetyki jądrowej i zarządzaniu nim.
- Więcej niż przekazywanie czystych informacji - dzielenie się wiedzą, doświadczeniem, odkryciami, i wskazywanie tych obszarów i zagadnień, które wydają się pozornie oczywiste i nieskomplikowane, a bez których nie zrealizuje się projektu.
- Mówienie o tych zagadnieniach, których się nie zauważa.
- Przekazywanie obrazu stanu obecnego, ale także to co powinno być ulepszone - lessons learned.
- Przekazywanie informacji w sposób uporządkowany i logiczny, spójny, choć na pewno nie wyczerpujący (zbyt wiele zagadnień szczegółowych), dlatego informacje są starannie dobierane.
- Przekazywanie wiedzy służącej zrozumieniu procesu inwestycyjnego, ale w także w kontekście wyzwań związanych z energetyką jądrową, zarządzaniem czy koordynowaniem zadań, relacjami z interesariuszami.
- Zajęcia prowadzone przez ekspertów, którzy pracują w projekcie jądrowym na co dzień.
- Przekazywanie informacji, które mają zachęcić do głębszego zainteresowania się poszczególnymi obszarami tematycznymi, a nie stanowić podręcznika, instrukcji obsługi.
- W efekcie - Absolwenci jako ambasadorowie energetyki jądrowej i osoby gotowe do pracy przy projektach jądrowych.
-
Przesłanki i cele
Notowana na GPW polska spółka Skarbu Państwa - Grupa Kapitałowa Polimex-Mostostal S.A., zajmująca się m.in. budownictwem specjalistycznym w energetyce, kubaturowym oraz usługami inżynieryjnymi. Realizuje największe obecnie w budowie w Polsce bloki energetyczne - Dolna Odra, Siechnice pod Wrocławiem, Rybnik, we współpracy z amerykańskim GE oraz niemieckim Siemensem. Znajduje się na listach referencyjnych wszystkich, potencjalnych dostawców technologii jądrowej dla Polski, w tym z USA i Korei. Odegra istotną rolę w procesie budowy elektrowni jądrowych. Firma ta jest istotnym ogniwem polskiego łańcucha dostaw w energetyce jądrowej. Obecnie tworzy silny zespół specjalizujący się w budownictwie obiektów jądrowych.
Energetyka jądrowa to sektor, w którym bezpieczeństwo i zarządzanie nim jest priorytetem - to pożądane zachowania i nawyki w każdym aspekcie działania. To też sektor, który akumuluje ogromny kapitał. Szacuje się, że budowa jednej dużej elektrowni jądrowej to koszt ponad 100 mld zł. Obecnie trwa w naszym kraju proces budowy dwóch takich elektrowni. Istotne też w planach jądrowych Polski są małe reaktory modułowe tzw. SMR. Plany inwestycyjne z nimi związane mają: KGHM, Orlen, Synthos oraz NFOŚ.
Celem studiów jest przekazanie słuchaczom pogłębionej wiedzy eksperckiej i praktycznej z zakresu planowania i przygotowania inwestycji, ich realizacji oraz funkcjonowania elektrowni jądrowych - bezemisyjnych i stabilnych źródeł energii produkujących czystą energię elektryczną z wykorzystaniem procesu podziału jądra atomu uranu na mniejsze fragmenty, w efekcie czego wydziela się duża ilość ciepła zamienianego na energię. Energetyka jądrowa to jeden z filarów polskiej i światowej transformacji energetycznej, a także suwerenności energetycznej państw – producentów energii jądrowej.
Uczestnicy studiów zostaną zaznajomieni z całością zagadnień składających się na proces inwestycyjny oraz funkcjonowanie elektrowni jądrowych, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii:
- niezbędnych decyzji, zgód i zezwoleń,
- specjalistycznych pomiarów i badań,
- bezpieczeństwa, ryzyk inwestycyjnych i sposobów ich mitygowania,
- menedżerskich i zarządzania, w tym zarządzania na trzech etapach projektu: planowania, budowy oraz eksploatacji elektrowni jądrowych,
- miejsca elektrowni jądrowych w miksie energetycznym Polski,
- znaczenia energetyki jądrowej dla rozwoju polskiej gospodarki,
- znaczenia energii jądrowej w krajowym systemie energetycznym,
- CSR, komunikacji, PR i marketingu,
- relacji energetyki jądrowej z OZE oraz gazowymi i konwencjonalnymi źródłami energii,
- budowy zespołów i pozyskiwania partnerów branżowych,
- inżynierii finansowej projektów,
- otoczenia regulacyjnego i prawnego, w tym norm międzynarodowych i UE,
- branży energetyki jądrowej w Polsce i na świecie oraz dominujących trendów,
- projektowania, budowy, eksploatacji i serwisowania elektrowni jądrowych i reaktorów jądrowych,
- technicznych aspektów budowy,
- modeli partnerstwa w budowie i eksploatacji,
- niezbędnych środków technicznych,
- infrastruktury towarzyszącej elektrowniom jądrowym,
- niezbędnych zakupów, postępowań przetargowych, łańcuchów dostaw i local content,
- zakupu paliwa do elektrowni jądrowych,
- sprzedaży energii wyprodukowanej w elektrowniach jądrowych,
- wykorzystania energii wyprodukowanej w elektrowniach jądrowych przez polski przemysł,
- postępowania z ubocznymi produktami produkcji energii jądrowej.
-
Organizacja studiów
Wymagania rekrutacyjne:
O przyjęcie mogą starać się osoby, które posiadają dyplom wyższej uczelni studia min. I-go stopnia.
* https://ckp.lazarski.pl/zasady-rekrutacji/
* https://ckp.lazarski.pl/regulaminy/Organizacja zajęć:
- studia trwają dwa semestry;
- zajęcia rozpoczynają się w październiku, odbywają się dwa razy w miesiącu w ramach dwudniowych sobotnio-niedzielnych zjazdów w godz.9-17;
- w tym nie więcej niż 50% godzin zajęć w trybie zdalnym.
Warunkiem ukończenia studiów jest:
- uzyskanie pozytywnych wyników z zaliczeń wszystkich wymaganych modułów/przedmiotów;
- obecność na poziomie min. 70%,
- pozytywny wynik z egzaminu dyplomowego ustnego na podstawie określonego problemu zarządczego i przedstawienie go w formie prezentacji z wykorzystaniem kompetencji uzyskanych podczas zajęć;
Uczelnia zastrzega sobie prawo do niewielkich zmian w programie lub organizacji zjazdów.
Uruchomienie kierunku jest uzależnione od liczby kandydatów.
Harmonogram studiów przygotowany zostanie po zakończeniu procesu rekrutacji. -
Rekomendacje
-
Wykładowcy
Bartłomiej Abramowicz
Ekspert ds. bezpieczeństwa jądrowego
Angelika Ambroziewicz
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Pani Angelika jest także absolwentką Studiów Podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej – Akademia Energetyki, Studiów MBA, a także Podyplomowych Studiów Menadżerskich Zarządzanie Zasobami Ludzkimi Politechniki Lubelskiej we współpracy z University of Illinois at Urbana-Champaign oraz University of Minnesota w Minneapolis. Dodatkowo ukończyła Podyplomowe Studia z zakresu Zamówień Publicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
To dynamiczny i wysoko wykwalifikowany manager z bogatą wiedzą w zakresie HR, administracji i floty. Team Leader z umiejętnością efektywnego prowadzenia i motywowania zespołu do osiągania ambitnych celów. Pani Angelika zorientowana jest na zwiększenie efektywności biznesu i procesów w firmie z uwzględnieniem zasobów ludzkich.
Od 2019 r. związana z Grupą Kapitałową Polimex Mostostal, gdzie pracuje na stanowisku Dyrektora Biura Personalnego i Administracji.
Od ponad 15 lat zdobywa doświadczenia nadzorcze, m.in. pełniła funkcje przewodniczącej rady nadzorczej Spółki PEC Serwis Sp. z o.o.
Ernest Bugała
Specjalista ds. Ochrony Radiologicznej
Absolwent Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej - specjalność Fizyka i Technika Jądrowa. W Polskich Elektrowniach Jądrowych pełni rolę Specjalisty ds. Ochrony Radiologicznej. Obecnie zajmuje się kwestiami ochrony radiologicznej ludzi i środowiska oraz zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej niezbędnymi do uzyskania zezwolenia na budowę elektrowni jądrowej (monitoring radiacyjny otoczenia EJ, wstępny raport bezpieczeństwa).
Anna H. Czyż
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Zarządzania, kierunek: zarządzanie i marketing, magister w zakresie zarządzania finansami.
Od lat związana z rynkiem mediów i reklamy, a także rynkiem kapitałowym. Pełniła kluczowe funkcje menadżerskie w największych polskich wydawnictwach. Pracowała ponad 10 lat w Wydawnictwie Murator jako Dyrektor Reklamy i Sponsoringu, a następnie w AWR Wprost jako Dyrektor Handlowy. Odpowiedzialna była za strategię marketingową i strategię handlową Wydawnictw. Koordynowała wydatki na promocję i działania PR najlepiej zarabiających tytułów na polskim rynku. W przeszłości związana z firmą audytorsko-doradczą BDO gdzie pracowała jako Dyrektor Departamentu Klientów Korporacyjnych i Brand Manager. Pracowała jako niezależny konsultant i trener dla agencji reklamowych, eventowych i wydawców magazynów. Ostatnio pełniła funkcję Rzecznika Prasowego i kierownika Biura Komunikacji w PGNiG TERMIKA. Od 2017 roku Rzecznik prasowy, kierownik Działu Komunikacji i PR Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal.
Wieloletni członek Rady Nadzorczej PBC (Polskich Badań Czytelnictwa), członek Instytutu Zarządzania i Akademii Reklamy oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy (IAA) oraz Komisji Promocji ZKDP (Związek Kontroli Dystrybucji Prasy).
Wykładowca na wielu konferencjach i członek jury prestiżowych konkursów reklamowych m.in. KRAKFILM, Kreatura, MEDIA TREND.
Z zamiłowania jest fotografem i podróżnikiem. Interesuje się filmem, muzyką i nowymi technologiami.
Marcin Gaweł
Ekspert ds. regulacji
Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku i Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej - Studiów Podyplomowych w zakresie MBA Energetyka. Innowacje i nowe technologie. Łącznie 25 lat doświadczenia zawodowego - ponad 15 lat w energetyce i 10 lat w doradztwie biznesowym. Członek (w tym Wiceprzewodniczący) Rad Nadzorczych w spółkach z GK PGE. W ramach pracy w Grupie Kapitałowej PGE udział w największych projektach realizowanych przez GK (procesie konsolidacji GK PGE czy wprowadzenie PGE na WGPW- IPO przygotowanie prospektu emisyjnego) oraz w projekcie jądrowym. Połowa życia zawodowego w polskim projekcie jądrowym - po obu stronach projektu - właścicielskiej i wykonawczej (spółka/i celowa). W tym ostatniej aktywności: przygotowanie Raportu OOŚ (w tym raportu transgranicznego) czy Kierownik projektu dot. wstępnego raportu lokalizacyjnego i decyzji o ustaleniu lokalizacji.
Ewelina Gębała
Adwokat na co dzień współpracująca z Polimex Mostostal S.A. wspierając spółkę w akwizycji, jak i częściowo w realizacji, strategicznych dla spółki projektów CCGT. Doradzała spółce m.in. w toku akwizycji projektu CCGT Rybnik, a następnie na etapie tzw. kick off projektu. W swojej praktyce koncentruje się nie tylko na aspektach formalno-prawnych, ale przede wszystkim komercyjnych.
Zajmuje się również tematyką compliance, z naciskiem na obszary regulacyjno-operacyjne, w tym ochroną danych osobowych, pełniąc w spółce funkcję Compliance Business Partnera.
Za najważniejsze uznaje budowanie kompetencji biznesowych i silnego przywództwa.
Członek Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie. Absolwentka Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a także m.in. studiów podyplomowych z zakresu compliance.
Doświadczenie zdobywała współpracując z międzynarodowymi jak i polskimi kancelariami prawnymi.
Leszek Karski
Absolwent Międzywydziałowej Szkoły Energetyki AGH w Krakowie, którą ukończył w 2008. Od 2011 roku do dziś jest związany zawodowo z Wydziałem Energetyki i Paliw AGH, gdzie w 2014 roku obronił pracę doktorską na temat reaktorów podkrytycznych sterowanych akceleratorem. Naukowo zajmuje się rozwojem nowych technologii reaktorów, fizyką reaktorową, modelowaniem cyklu paliwowego, a także rolą energetyki jądrowej w systemach niskoemisyjnych. Ponadto jest Inspektorem Ochrony Radiologicznej, członkiem Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego NCBJ oraz członkiem rady European Nuclear Society. Od kilku lat jest również zaangażowany w liczne działania mające na celu popularyzację nauki, a zwłaszcza wiedzy na temat energii jądrowej.
Kamil Krysiuk
Kierownik Działu Ochrony Środowiska
Absolwent Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie z zakresu ekologii oraz ochrony środowiska. Uczestnik wielu projektów badawczych z zakresu ekologii i ekologii populacji. Doświadczenie związane z ochroną środowiska zdobywał uczestnicząc w projektach strategicznych jak również przy ocenach oddziaływania na środowisko przy projektach infrastrukturalnych. Nadzorował badania środowiskowe dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Współautor raportu oddziaływania na środowisko dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Obecnie pełni rolę Kierownika Działu Ochrony Środowiska w Spółce Polskie Elektrownie Jądrowe.
dr Łukasz Lamentowicz
Ekspert ds. ochrony środowiska
Absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Instytucie Biologii Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, RWTH Aachen oraz RDOŚ w Poznaniu. Od 2015 r. zaangażowany w projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, w którym m.in nadzorował prace na potrzeby badań środowiskowych i lokalizacyjnych w zakresie środowiska przyrodniczego oraz brał udział w procesie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Pasjonat ornitologii i mokradeł.
dr Monika Lisowska
Ekspert ds. klimatu i meteorologii
Absolwentka Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, doktor w dziedzinie Nauk o Ziemi, wykładowca akademicki. Posiada doświadczenie w planowaniu pomiarów meteorologicznych i przeprowadzaniu analiz klimatologicznych dla różnych inwestycji. W PEJ odpowiada za monitoring meteorologiczny zapewniający dane do modelu dyspersji atmosferycznej, analizę odporności przedsięwzięcia na skutki zmian klimatu oraz analizę śladu węglowego w cyklu życia przedsięwzięcia. Obecnie pełni rolę eksperta ds. klimatu i meteorologii.
Michał Mazgajski
Ekspert ds. hydrologii i oceanografii
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego na specjalności hydrologia i ochrona wód na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych w ramach MISMaP. Przez 12 lat pracował jako hydrolog w Państwowej Służbie Hydrologiczno-Meteorologicznej w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB. Od ponad 3 lat związany z projektem polskiej elektrowni jądrowej na stanowisku eksperta ds. hydrologii i oceanografii, odpowiedzialny m.in. za nadzór nad monitoringiem hydrologicznym wód śródlądowych oraz oceną zagrożenia powodziowego dla lokalizacji obiektów jądrowych.
Rafał Mozolewski
Ekspert ds. geotechniki i geologii inżynierskiej
Absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studiów Podyplomowych na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Posiada 35 letnie doświadczenie zawodowe w dziedzinie geotechniki i geologii inżynierskiej. Pracował przy projektowaniu i realizacji wielu projektów kubaturowych, drogowych, mostowych oraz obiektów budowlanych na obszarach morskich. Od roku 2016 pracuje w spółce Polskie Elektrownie Jądrowe, gdzie zajmuje się planowaniem i realizacją badań geologicznych w zakresie geologii inżynierskiej, na potrzeby sporządzenia Raportu Lokalizacyjnego dla pierwszej w Polsce Elektrowni Jądrowej.
Anna Ogrodowczyk
Ekspert ds. środowiskowo-społecznych
Absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska na Politechnice Wrocławskiej oraz międzynarodowych podyplomowych studiów Zarządzania Środowiskiem w l`Ecole des Mines d`Ales, we Francji i Zarządzania Dużymi Projektami i Programami w ramach Francuskich Studiów Podyplomowych na Politechnice Wrocławskiej przy współpracy z Wyższa Szkołą Zarządzania w Lyon. Ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe w sektorze ochrony środowiska. Kierownik projektów oraz ekspert ds. aspektów środowiskowo-społecznych, odpadów, partnerstwa publiczno-prywatnego. Doświadczenie w administracji publicznej oraz w międzynarodowych firmach doradztwa inżynieryjnego -Socotec International oraz Mott MacDonald. W latach 2005-2008 ekspert RTP z ramienia TAIEX przy Komisji Europejskiej w ramach wdrażania prawa UE do Polski. Od lutego 2020 roku ekspert ds. środowiskowo-społecznych w Polskich elektrowniach Jądrowych.
Marek Ostrowski
Adwokat, doradca restrukturyzacyjny, wicedyrektor Biura Prawnego i Nadzoru Właścicielskiego Polimex Mostostal S.A., absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej wspólnik w renomowanej warszawskiej kancelarii Röhrenschef. Od 10 lat obsługuje największe polskie podmioty z branży budowlanej, infrastrukturalnej i energetycznej w dziedzinie sporów i nadzoru nad realizacją inwestycji (w tym claims management). Od 2020 r. związany z Grupą Kapitałową Polimex Mostostal, gdzie sprawuje nadzór prawny nad wszystkimi realizowanymi w ramach Grupy Kapitałowej inwestycjami infrastrukturalnymi, energetycznymi i w odnawialne źródła energii.
Mirosław Samulski
Ekspert ds. hydrologii i oceanografii
Absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Połowę z 15 letniego okresu życia zawodowego spędził w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB. Od ponad 8 lat związany z projektem pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Tworzył metodyki a następnie nadzorował wykonanie badań środowiskowych i lokalizacyjnych w zakresie monitoringu hydrologicznego wód śródlądowych i morskich.
Tomasz Socha
Od 12 lat prowadzi wykłady z projektowania i awarii konstrukcji żelbetowych obudowy zewnętrznej reaktorów atomowych dedykowane zarówno dla kadr inżynierskich jak i menedżerskich.
Zawodowo w sektorze energetycznym od roku 2007 na wszystkich etapach projektowania, wykonawstwa i łańcucha dostaw oraz od strony Inwestorów w zakresie przygotowania decyzji środowiskowych z pozwoleniem na budowę elektrowni. Dla aktualnie przekazywanych do użytkowania dwóch bloków jądrowych w Taishan/Chiny w technologii EPR dla francuskiej Arevy i EDF projektował część konstrukcji obudowy reaktorów, w Polsce z ramienia Polimex Mostostal S.A. odpowiedzialny za część konstrukcyjno budowlaną ostatnio oddanych do użytkowania bloków węglowych 2x900 MW i obecnie realizowanych bloków gazowych 2x700 MW.
Studia Politechnika Świętokrzyska/konstrukcje budowlane i metody numeryczne w mechanice, Uniwersytet Stanowy Austin/Texas/metody numeryczne w mechanice, PW Instytut Techniki Cieplnej/Energetyka konwencjonalna, D-CAD Technologies/Indie - projektowanie fundamentów pod maszyny.
Krzysztof Tyszko
Ekspert ds. infrastruktury towarzyszącej
Absolwent Wydz. Elektrotechniki i Automatyki o spec. elektroenergetyka na Politechnice Gdańskiej. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się realizacją projektów energetycznych. Początkowo w ciepłownictwie, później w zakresie budowy sieci wysokich napięć oraz przygotowania projektów budowy elektrowni konwencjonalnych: gazowo-parowej w Grudziądzu i węglowej w Pelplinie. Kierował eksploatacją sieci dystrybucyjnej w Północnej Polsce dla Grupy Kulczyk Investments. W Grupie Aldesa był Dyrektorem Technicznym, następnie Dyrektorem Biura Technicznego i Zakupów. Od 8 lat, początkowo w PGE EJ1, a obecnie w PEJ odpowiada za przygotowanie infrastruktury krajowej na potrzeby budowy elektrowni jądrowej. Posiada uprawnienia budowlane elektryczne do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Ukończył studia MBA, uzyskał międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami IPMA oraz Prince2. Absolwent studiów podyplomowych z podstaw energetyki jądrowej.
dr inż. Jolanta Ziaja
To doświadczony profesjonalista w dziedzinie energetyki, posiadający gruntowne wykształcenie techniczne. Jej edukacja obejmuje studia na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej oraz Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
Jej kariera rozpoczęła się 15 lat temu, kiedy to dołączyła do Tauron Wytwarzanie Oddział Elektrownia Łagisza jako operator bloku na parametry nadkrytyczne o mocy 460 MWe. To stanowisko dało jej solidne podstawy do zrozumienia kluczowych aspektów operacyjnych w energetyce, co przyczyniło się do jej dalszej kariery. Następnie, dołączyła do SBB Energy S.A., gdzie pełniła różne role, w tym inżyniera optymalizacji procesu, inżyniera rozruchu oraz kierownika rozruchu. Te różnorodne stanowiska pozwoliły jej na nabranie praktycznego doświadczenia i umiejętności w zakresie zarządzania technicznego i procesowego.
W Polimex Energetyka sp. z o.o., objęła stanowisko Dyrektora Projektu, gdzie zarządzała projektami inwestycyjnymi w formule "pod klucz". Obejmowało to wszystko, od projektowania po przekazanie do eksploatacji. Swoje doświadczenie i wiedzę wykorzystała również do szkolenia innych pracowników, dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami.
Obecnie, jako Dyrektor Biura Innowacji i Rozwoju w Polimex Mostostal S.A., skupia się na prowadzeniu strategii innowacji, rozwijając nowe technologie i rozwiązania, które mogą przyczynić się do dalszego rozwoju firmy i branży energetycznej jako całości.
Dorobek zawodowy to zbiór doświadczeń, zdobytych na różnych stanowiskach w branży energetycznej. Jej umiejętności zarządzania, wiedza techniczna i innowacyjność sprawiają, że jest cennym specjalistą w swoim obszarze.
dr Izabela Zych
Ekspert ds. sejsmiki i tektoniki
Absolwentka Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Doktor Nauk o Ziemi w dyscyplinie geologii oraz Master of Business Administration (MBA) w Energetyce. Posiada wieloletnie doświadczenie w przemyśle poszukiwawczym i energetycznym. W Polskich Elektrowniach Jądrowych od ośmiu lat zajmuje się oceną zagrożenia sejsmicznego dla potencjalnych lokalizacji obiektów jądrowych.
Paweł Żbikowski
Aabsolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej o specjalności inżynieria jądrowa. Zawodowo od prawie 25 lat związany z branżą budownictwa energetycznego i przemysłowego. Poza pracą zawodową od 23 lat zaangażowany w promocję wiedzy o energii jądrowej, jest pomysłodawcą i założycielem Portalu nuclear.pl i Fundacji nuclear.pl. Jest Prezesem Zarządu Fundacji nuclear.pl a także członkiem Zarządu Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej SEREN Polska oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego.
-
Program
Moduł I. Sesja inauguracyjna
Moduł II. Przygotowanie do realizacji elektrowni jądrowej i zarządzanie projektem
1. Rola menedżera w procesach zarządzania inwestycjami w energetyce jądrowej oraz bieżącej działalności przedsiębiorstwa energetycznego
- Budowanie zespołu
- Podział kompetencji i obowiązków
- Delegowanie
- Główne obszary, np. finanse, prawo, zakupy, HR, eksploatacja i utrzymanie, handel
- Zagadnienia do uregulowania
- Zarządzanie zespołem
- Zarządzanie zmianą
- Warsztat zarządzania kryzysowego
2. Technologie jądrowe i energia jądrowa. Światowy rynek energetyki jądrowej, energetyka jądrowa w Polsce, funkcjonujące obiekty, plany i kierunki rozwoju
- Historia rozwoju energetyki jądrowej, powstanie ośrodków rozwojowych
- Podstawy funkcjonowania reaktorów jądrowych, elementy fizyki reaktorowej dla niespecjalistów
- Podstawy dotyczące funkcjonowania elektrowni jądrowej i technologii stosowanych w elektrowniach jądrowych
- Rynek energetyki jądrowej na świecie - technologie i ich ewolucja , dostawcy, cechy specyficzne.
- Rodzaje reaktorów energetycznych. Układy technologiczne współczesnych i perspektywicznych elektrowni jądrowych. Eksploatowane oraz nowe reaktory jądrowe - stan obecny, a także plany i kierunki rozwoju
- 10 najlepszych elektrowni jądrowych na świecie
- Rola energetyki jądrowej w transformacji energetycznej
- Energetyka jądrowa w Polsce - stan aktualny i plany na przyszłość, projekty w toku, kto, co i w jakiej technologii
- Małe reaktory modułowe (SMR) i inne współczesne propozycje
- Zastosowanie energii jądrowej poza elektroenergetyką: ciepłownictwo jądrowe, reaktory napędowe, medycyna nuclearna, reaktory jądrowe dla nauki i medycyny
- Podstawowe informacje dotyczące incydentów i wypadków w elektrowniach jądrowych: Czarnobyl, TMI, Fukushima - przyczyny, skutki, zapobieganie, stan aktualny
3. Strategia komunikacji marketingowej energetyki jądrowej
- Kampania reklamowa
- Strategia Public Relations
- Spoty reklamowe
- Social Media
- Oddziaływanie na środki masowego przekazu
- Organizacja eventów ekologicznych
- Włączenie społeczności w proces decyzyjny
- Komunikacja
- Konsultacje społeczne
- Wczesne zaangażowanie społeczności
- Przygotowanie raportu środowiskowego
- Uwzględnienie kwestii ekonomicznych
- Prowadzenie dialogu
- Zaangażowanie inwestora w projekty społeczne
- Strategia zrównoważonego rozwoju
- Główni interesariusze
- Planowane narzędzia
- Energia jądrowa w kulturze popularnej i mediach. Filmy: „Czarnobyl”, „Czarnobyl 1986”, „Dni”, „Pandora”, „Fukushima. A nuclear story”, „Half-Life in Fukushima”, „Three Mile Island. O krok od katastrofy nuklearnej”
4. Kwestie regulacyjne - międzynarodowe i krajowe
- Organizacje i instytucje działające w obszarze energetyki jądrowej
- IAEA, EUR, WENRA
- Konwencja z Espoo
- Dyrektywy UE: Ramowa Dyrektywa Wodna, Dyrektywa Ptasia, Dyrektywa Siedliskowa, Dyrektywa Svesoo III, Dyrektywa IED, Dyrektywa NEC, Dyrektywa dotycząca transportu odpadów, transgraniczne szkody środowiskowo
- Europejska Wspólnota Energii Atomowej Konwencja Aarhus
- TSUE - wyroki Trybunału i ich wpływ na proces uzyskiwania Decyzji Środowiskowych i sam proces oceny transgranicznej (studium przypadków)
- Case study:
- Omówienie zagadnień związanych z zastosowaniem na rynku polskim wytycznych IAEA, zaleceń PAA oraz krajowej legislacji tj. Prawo atomowe i rozporządzenie lokalizacyjne, na przykładzie dotychczas przeprowadzonych badań geologicznych
- Niespójność wytycznych IAEA i zaleceń PAA z zapisami rozporządzenia lokalizacyjnego
- Zaprezentowanie obecnego podejścia do przygotowania RL, zgodnie z rozporządzeniem lokalizacyjnym, przy jednoczesnym stosowaniu wytycznych IAEA i zaleceń PAA
- Problematyka dotycząca obwiedniowego charakteru obecnych bada
- Przykłady konieczności przeprowadzenia wybranych badań geologicznych, zgodnie z wytycznymi IAEA, np. zagadnienia zawiązane z upłynnieniem gruntu
- Rola jakości i bezpieczeństwa w trakcie prowadzenia badań geologicznych – wymagania jądrowe IAEA.
- Główny podział regulacyjny
- Polityka - Państwo - jako podstawa działań
- Polski Program Energetyki Jądrowej - Polski Atom
- Historia nowych regulacji (ostatnia dekada): specustawa jądrowa, Prawo atomowe, rozporządzenia
- Reżim administracyjny, w tym środowiskowy (Rząd, GDOŚ)
- Reżim lokalizacyjny i jądrowy (PAA)
- Ścieżka decyzyjna - proces pozwoleń i zezwoleń, grafika, schematy
- Oddziaływanie EJ na środowisko
- KIP (Inwestor)
- Postanowienie scopingowe (GDOŚ)
- Raport OOŚ (Inwestor)
- Konsultacje społeczne (GDOŚ, rządy państw stron narażonych, społeczeństwo stron narażonych i organy i społeczeństwo krajowe)
- Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (GDOŚ)
- Ponowna ocena oddziaływania na środowisko
- Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna (BJiOR) oraz lokalizacja
- Raport Lokalizacyjny (PAA)
- Zezwolenie na budowę, rozruch i eksploatację
- Ogólne Opinie Prezesa PAA wynikające z Prawa atomowego - możliwości i zastosowanie
5. Środowiskowe i lokalizacyjne uwarunkowania elektrowni jądrowej – wpływ elektrowni na otoczenie zewnętrzne (środowisko) i wpływ środowiska/lokalizacji na elektrownię, niezbędne analizy, procedury, dokumentacja. Zrównoważenie środowiskowe inwestycji
- Plan badań - jakie obszary, metodyki
- Harmonogram działań
- Zasoby - zakres, specyfika, wymagania, doświadczenia z ROOŚ
- Najważniejsi interesariusze - rola, sposób interakcji
- Produkty: poszczególne analizy, KIP, Raport OOŚ (w tym analizy dyspersji radionuklidów), konsultacje/odpowiedzi, WRL, RL, WRB
- Decyzja o Środowiskowych Uwarunkowaniach - charakter, konsekwencje
- Geologia - sejsmika, tektonika
- Analizy przestrzenne: proces pozyskiwania danych przestrzennych, źródła danych, właściciele danych, rodzaje analiz przestrzennych wykorzystywanych w procesach inwestycyjnych budowy EJ
- BJiOR (zagrożenia zewnętrzne)
- Udział doradców - w jakich aspektach
- Podstawowe aspekty zakupowe, kontraktowe, w tym nadzór, raporty, procesy
- Najważniejszy interesariusze - rola, sposób interakcji
- Geologia, sejsmika, tektonika
- Co to jest hazard sejsmiczny?
- Co to jest „capable fault”?
- Po co oceniać wstrząsy sejsmiczne, kiedy w Polsce nie ma trzęsień ziemi?
- Zmiany w podejściu do metodyki i zaostrzenie wymagań światowych z zakresu zagrożenia sejsmicznego po katastrofie w Fukushimie.
- Ocena zagrożenia sejsmicznego - jakie ścieżki badawcze? Kiedy trzeba zacząć? Jak długo prowadzić badania? Jakie pozwolenia?
- Pozyskanie informacji geologicznej - przepisy prawne i koszty
- Monitoring sejsmiczny - główne założenia
- Co to jest SSHAC? Dlaczego procedura zarządzania projektem jest tak ważna dla badań z zakresu oceny zagrożenia sejsmicznego?
- Klimat
- Przedstawienie wymagań krajowych i międzynarodowych określających wymóg prowadzenia analizy wpływu EJ na klimat
- Przedstawienie źródeł danych do analizy: bazy danych meteorologicznych, informacje i bazy danych dotyczące zmian klimatu
- Przedstawienie założeń LCA (Analiza Cyklu Życia) i szacowania śladu węglowego związanego z EJ oraz alternatywnymi technologiami produkcji energii
- Wpływ zdarzeń meteorologicznych na EJ
- Zdarzenia meteorologiczne jako element analizy Natural External Hazard
- Wytyczne międzynarodowe (WMO i IAEA) określające zakres badań i analiz meteorologicznych na potrzeby EJ
- Monitoring meteorologiczny na potrzeby EJ
- Środki adaptacyjne do zmian klimatu
- Woda
- Hydrogeologia
- Socio-eco
- Najważniejsze aspekty społeczno-gospodarcze - dlaczego to takie ważne
- Konkretne przykłady z innych krajów - Niemcy, Francja, Szwecja, Kanada
Moduł III. Etap inwestycyjny
1. Zarządzanie procesem inwestycyjnym budowy elektrowni jądrowych
- Budowanie zespołu
- Podział kompetencji
- Planowanie
- Projektowanie obiektu
- Projekt - komitety, zespoły, sponsor, zarząd, spotkania, narady konsultacyjne i in.
- Podstawy prawne działania, główne umowy
- Formy prawne działania
- Prawne aspekty prowadzenia inwestycji jądrowych, w tym tworzenie spółek celowych
- Spory budowlane oraz ryzyka inwestora, a także sposoby ich mitygacji
- Rola inwestora
- Współpraca z doradcami i inżynierem kontraktu
- Plac budowy
- Pozyskiwanie nieruchomości
- Sprawdzanie postępów, raportowanie
- Podstawowa dokumentacja i nadzór nad nią
- Relacje z organami nadzoru i koncesyjnymi
- Harmonogram
- Budżet
- Normy
- Udział przedsiębiorstw lokalnych
- Bezpieczeństwo i higiena pracy
- BJiOR
- Relacje inwestor - generalny wykonawca. Jak tworzyć korespondencję pod ewentualne roszczenia?
- Odbiory i rozruch, testy, pozwolenia
- Rozliczanie z powierzonych zadań, rozkład odpowiedzialności
2. IT w procesie inwestycyjnym
- Obszary wsparcia
- Programy IT
- Współpraca z zespołem projektowym
3. Finansowanie procesu inwestycyjnego w elektrownię jądrową, ryzyka inwestycyjne i ich mitygacja, ubezpieczenia oraz mechanizmy wsparcia finansowego
- Typy finansowania
- Źródła finansowania
- Modele finansowe
- Poszukiwanie i tworzenie partnerstwa dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowych
- Opłacalność inwestycji
- Spłata zobowiązań
- Koszty funkcjonowania
- Przychody ze sprzedaży energii
- Koszt kapitału
- Niezbędne umowy
- Doradcy
- Relacje ze Skarbem Państwa
- Mechanizmy wsparcia finansowego budowy i działalności elektrowni jądrowych, pomoc publiczna, kwestie prawne, kontrakty na różnicę, model Mankala, FIT
- Zabezpieczenia
- Wpływ udzielonego finansowania na działalność bieżącą
- Ryzyka inwestycyjne i ich mitygacja
- Ubezpieczenie procesu inwestycyjnego i działalności elektrowni jądrowych
- Zasady odpowiedzialności za szkody
4. Zakupy w procesie planowania i realizacji elektrowni jądrowej
- Zakup technologii - rynek i dostawcy, podstawy
- Zakupy wykonawstwa i podwykonawstwa innych robót budowlanych, usług i dostaw
- Planowanie zakupów
- Programy IT ułatwiające zakupy
- Ogłaszanie i informowanie
- Dni dostawców
- Prawo zamówień publicznych
- Unijne dyrektywy zakupowe
- Procedury wewnętrzne
- Zespół zakupowców - jak budować, wynagradzać i zarządzać
- Rola prawników w zamówieniach i zakupach
- Local content w energetyce jądrowej
- Łańcuchy dostaw
- Jak kontraktować
5. Inwestycje służące elektrowni jądrowej
- Czym jest Infrastruktura towarzysząca?
- Dlaczego temat ten jest istotny?
- Kiedy wymagana
- Najważniejszy interesariusze - rola, sposób interakcji
- Czas
- Zależności finansowe (krajowe plany)
6. Wsparcie krajowego przemysłu w procesie przygotowań i budowy elektrowni jądrowych w krajach importerach technologii jądrowych
- Istniejące na świecie rozwiązania i mechanizmy
- Jak działać w Polsce
- Rola Państwa i instytucji państwowych
Moduł IV. Eksploatacja elektrowni jądrowych
1. Funkcjonowanie elektrowni jądrowej - technika, ludzie, procesy, zarządzanie
- Pozwolenia, koncesje, zgody
- Eksploatacja reaktorów
- Odrębności SMR
- Produkcja energii, jej dystrybucja i sprzedaż
- Kadra i zespół
- Paliwo jądrowe - cykl paliwowy, dostawy oraz postępowanie z paliwem zużytym, przechowywanie i składowanie odpadów
- Kwestie kontraktowe, w tym kontrakty EPC, kontrakty dotyczące zakupu paliwa, O&M
- Organy kontrolne i kontrole
- BJiOR
- Bezpieczeństwo i higiena pracy
- Dokumentacja obiektu jądrowego
- Awarie i zapobieganie
2. Energetyka jądrowa w systemie elektroenergetycznym
- Obowiązki
- Powinności a biznes
- Transformacja energetyczna
- Magazynowanie
- KSE
- Praca w systemie
- Sieci
3. Wsparcie krajowego przemysłu w procesie eksploatacji elektrowni jądrowych w krajach importerach technologii jądrowych
- Istniejące na świecie rozwiązania i mechanizmy
- Jak działać w Polsce
- Rola Państwa i instytucji państwowych
4. Zakupy dla funkcjonującej elektrowni jądrowej
- Zakup paliwa - rynek, dostawcy, podstawy
- Zakupy wykonawstwa i podwykonawstwa innych robót budowlanych, usług i dostaw
- Planowanie zakupów
- Procedury zakupowe
- Współpraca z krajowymi dostawcami
5. Ryzyka związane z działalnością elektrowni jądrowych
- Odpowiedzialność podmiotów eksploatujących obiekty jądrowe
- Ryzyka
- Jak zapobiegać materializacji ryzyk
- Jak mitygować ryzyka
- Ubezpieczenia - zakres, kwoty, podmioty
Moduł IV. Repetytorium dyplomowe kończące się egzaminem dyplomowym
-
Opłaty za studia
Studia Podyplomowe czesne 2 raty 4 raty Energetyka jądrowa: zarządzanie, przygotowanie i realizacja inwestycji oraz eksploatacja elektrowni jądrowych 7 900 zł 8 100 zł 8 300 zł - opłata rekrutacyjna w wysokości 200zł
- 10% zniżki przy zapisie do 30 czerwca i spełnieniu wymogów rekrutacyjnych**
- 20% zniżki dla absolwentów Uczelni Łazarskiego**
*opłata za całość studiów obowiązuje do 30.11.2024 r.
**zniżki nie łączą się z innymi zniżkamiTerminy płatności
Płatność jednorazowa
- Opłatę czesnego uiszcza się jednorazowo w całości 7 dni przed rozpoczęciem zajęć.
Płatność ratalna
Terminy płatności czesnego w dwóch ratach
- I rata - 7 dni przed rozpoczęciem zajęć
- II rata - do 1 lutego 2025 r.
Terminy płatności czesnego w czterech ratach
- I rata - 7 dni przed rozpoczęciem zajęć
- II rata do 15 grudnia 2024 r.
- III rata do 1 lutego 2025 r.
- IV rata do 1 kwietnia 2025 r.
Opłaty za studia dokonujemy na indywidualny numer konta, podawany w procesie IRK.
Osoby zainteresowane otrzymaniem faktury proszone są o kontakt z działem finansowym, e-mail: kwestura@lazarski.edu.pl
-
Zasady rekrutacji
- Terminy i wymagania rekrutacyjne opisane są w zakładkach poszczególnych kierunków.
- Kandydaci muszą posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych (tytuł zawodowy: licencjat, inżynier, lekarz, magister) lub odpis dyplomu doktorskiego **
- Należy wypełnić kompletny formularz zgłoszeniowy (uzupełnić wszystkie wymagane dane).
- Dokonać opłaty rekrutacyjnej w wysokości 200zł
- Załączyć komplet wymaganych dokumentów (CV, dyplom studiów wyższych oraz dowód opł. rekrutacyjnej)
- O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
**W przypadku kandydatów posiadających dyplom zagraniczny i chcących kontynuować naukę w Polsce na poziomie podyplomowym, istnieją odrębne przepisy dotyczące uznawania dyplomów ukończenia studiów wyższych, wydanych w innych krajach.
Sprawdź szczegóły, aby dowiedzieć się, czy Twój zagraniczny dyplom wymaga dodatkowego procesu uznawania (nostryfikacji), aby umożliwić Ci rozpoczęcie studiów podyplomowych/MBA w Polsce: kliknij TU
Warunkiem przyjęcia zgłoszenia na studia jest:
- wypełnienie kompletnego formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest na stronie rekrutacja-ckp.lazarski.pl
- dostarczenie wymaganych dokumentów:
- skan dyplomu ukończenia szkoły wyższej;
- CV
- dowód opł. rekrutacyjnej w wysokości 200zł. Opłaty dokonujemy na indywidualny numer subkonta bankowego, podany w procesie IRK. - Tytułem: ckp_imię i nazwisko kandydata_24_25.
- Uwaga: Jeśli posiadasz dyplom potwierdzający ukończenie studiów wyższych wydany przez zagraniczną uczelnię, pamiętaj dodatkowo skompletować:
- tłumaczenia powyższych dokumentów na język polski, sporządzonych lub poświadczonych przez tłumacza przysięgłego.
- dyplom potwierdzający ukończenie studiów wyższych oraz dodatku/suplementu - zalegalizowanym lub zaopatrzonym w klauzulę apostille (oryginał do wglądu).
- Oryginał dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz dowód osobisty - dokumenty w celu ich weryfikacji należy okazać na wyznaczonych dyżurach Dziekanatu (o terminach dyżurów będziemy Państwa informować poprzez Wirtualną Uczelnię).
- Umowa o odpłatności za studia będzie umieszczona w systemie Wirtualna Uczelnia (podpisanie umowy odbędzie się za pośrednictwem Autenti, która jest bezpłatną, zewnętrzną platformą służącą do elektronicznego podpisywania umów).
OSOBA PRZYJĘTA NA STUDIA, PO OTRZYMANIU INFORMACJI O URUCHOMIENIU STUDIÓW, JEST ZOBLIGOWANA DO PRZEDŁOŻENIA W DZIEKANACIE CKP UCZELNI ŁAZARSKIEGO:
* Informacja o uruchomieniu studiów/szkolenia jest przekazywana uczestnikom wraz z upływem terminu końca rekrutacji drogą elektroniczną. Uruchomienie kierunku uzależnione jest od liczby kandydatów. W przypadku nieuruchomienia studiów opłata rekrutacyjna jest zwracana na wskazane konto.
W przypadku przesyłania danych osobowych droga mailową należy wysyłać pliki zaszyfrowane, skompresowane (np. programami 7 zip, winzip, winrar) oraz zabezpieczone hasłem. Wykorzystane hasło prosimy przesłać do dziekanatu CKP w odrębnym mailu lub wiadomości SMS pod numer telefonu: (+48) 518 017 404
Partnerzy
-
Zobacz także, kierunki które mogą Cię zainteresować