Rekrutacja otwarta
Prawo Egzekucyjne i Windykacja Należności
Skuteczne odzyskiwanie należności – od pozwu do egzekucji komorniczej
Zatory płatnicze potrafią zatrzymać rozwój nawet najbardziej stabilnej firmy. Studia Prawo egzekucyjne i sądowa windykacja należności uczą, jak skutecznie odzyskiwać należności i chronić płynność finansową. Dowiesz się, jak prowadzić postępowania sądowe, egzekucyjne i jak szukać majątku dłużnika. To praktyczny kierunek dla tych, którzy chcą szybko i skutecznie działać.
Opis kierunku i cele kształcenia
Skuteczna windykacja to podstawa bezpieczeństwa finansowego przedsiębiorstwa
Studia podyplomowe Prawo egzekucyjne i sądowa windykacja należności są odpowiedzią na realne problemy w obrocie gospodarczym. Program został stworzony z myślą o praktykach – osobach na co dzień mierzących się z niewypłacalnością kontrahentów i problemami egzekucyjnymi.
Naucz się, jak profesjonalnie odzyskiwać należności
Uczymy, jak poruszać się w skomplikowanych procedurach postępowań sądowych i egzekucyjnych, jak analizować sytuację dłużnika i skutecznie zabezpieczać interesy wierzyciela.
Celem studiów jest wyposażenie uczestników w wiedzę z zakresu:
- prawa egzekucyjnego, cywilnego, upadłościowego i restrukturyzacyjnego,
- zasad obrotu wierzytelnościami i ich zabezpieczenia,
- prowadzenia skutecznych działań windykacyjnych – sądowych i pozasądowych.
Kluczowe kompetencje
Dla kogo są to studia?
Studia Prawo egzekucyjne i sądowa windykacja należności przeznaczone są dla:
- osób, które zarządzają przedsiębiorstwami windykacyjnymi oraz pracowników przedsiębiorstw windykacyjnych,
- adwokatów, radców prawnych i aplikantów,
- doradców restrukturyzacyjnych i prawnych,
- bankowców odpowiedzialnych za odzyskiwanie należności,
- pracowników działów windykacji w przedsiębiorstwach.
Program nauczania
Aby aplikować, kandydat musi mieć ukończone studia wyższe II stopnia lub jednolite studia magisterskie. Nie ma wymogu ukończenia określonego kierunku studiów. W przypadku nieposiadania stopnia naukowego magistra decyzję o przyjęciu na studia podejmuje kierownik kierunku.
Studia trwają dwa semestry. Zajęcia rozpoczynają się w II połowie października, odbywają się 1 raz w miesiącu w formie dwudniowych (sobotnio-niedzielnych) zjazdów. Wyjątkowo, nie więcej niż trzykrotnie w ciągu studiów, mogą zostać zorganizowane 2 zjazdy w miesiącu. W miesiącach, w których zostaną zaplanowane dwa zjazdy jeden zjazd będzie przeprowadzony w całości w sposób zdalny i nie będzie wymagał przyjazdu uczestników na Uczelnię. Program zakłada nie więcej niż 30% godzin zajęć w formie zdalnej.
- Dochodzenie należności w postępowaniu cywilnym - zagadnienia ogólne
- Elektroniczne postępowanie upominawcze
- Sądowe dochodzenie należności w sprawach gospodarczych
- Dochodzenie należności za granicą
- Pisanie pism procesowych
- Problemy postępowania dowodowego - studium przypadków
- Odpowiedzialność członków zarządu
- Odpowiedzialność małżonków
- Podstawy wszczęcia egzekucji i wniosek egzekucyjny
- Organy postępowania egzekucyjnego
- Egzekucja z ruchomości
- Egzekucja z praw i wierzytelności
- Egzekucja z nieruchomości i przedsiębiorstwa
- Środki obrony dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym
- Koszty postępowania egzekucyjnego
- Postępowanie upadłościowe
- Postępowanie restrukturyzacyjne
- Upadłość konsumencka
- Wpływ postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego na postępowania cywilne i egzekucyjne
- Dochodzenie wierzytelności od spadkobierców
- Dochodzenie wierzytelności bankowych
- Strategia dochodzenia należności w dobie technologii cyfrowych
- Poszukiwanie majątku dłużnika
- Negocjacje
- Odpowiedzialność karna dłużnika
- Podatkowe aspekty windykacji należności
- Obrót wierzytelnościami
- Zabezpieczenia wierzytelności
- uzyskanie zaliczeń z każdego modułu kształcenia,
- co najmniej 70% obecności na zajęciach,
- uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu dyplomowego, sprawdzającego wiedzę i umiejętności zdobyte podczas studiów (test).
Uczelnia zastrzega sobie prawo do niewielkich zmian w programie lub organizacji zjazdów. Uruchomienie kierunku jest uzależnione od liczby kandydatów. Harmonogram studiów przygotowany zostanie po zakończeniu procesu rekrutacji.
Wstępny terminarz: Prawo Egzekucyjne i Windykacja Należności
Korzyści z wyboru studiów
- Poznasz wszystkie etapy procesu odzyskiwania należności – od pozwu i postępowania rozpoznawczego, przez egzekucję komorniczą, aż po mediacje i arbitraż. Nauczysz się działać skutecznie zarówno w sądzie, jak i poza nim.
- W ramach zajęć nauczysz się pisać pisma procesowe, analizować przypadki i prowadzić skuteczne postępowania dowodowe. Zdobędziesz kompetencje, które od razu wykorzystasz zawodowo.
- Dowiesz się, jak działają firmy windykacyjne od środka – poznasz strategie działania, modele zachowań dłużników, techniki negocjacyjne oraz narzędzia do poszukiwania majątku. To wiedza praktyczna, nie książkowa.
- Program oparty jest na realnych problemach branży i najnowszym orzecznictwie. Zajęcia prowadzą doświadczeni praktycy: sędziowie, komornicy, adwokaci i zawodowi windykatorzy – osoby, które na co dzień pracują w terenie.
- Zdobędziesz wiedzę nie tylko o prawie, ale i o zarządzaniu procesami windykacyjnymi.
Kadra
Anna Hrycaj
Sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, Dyrektor IPUIR. W 2013 r. przewodniczący zespołu powołanego przez Ministra Sprawiedliwości ds. przygotowania projektów ustaw z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego.
Aneta Komenda
Sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie · IX Wydział Gospodarczy, ekspert w zakresie Krajowego Rejestru Sądowego oraz poszukiwania majątku dłużnika.
Krzysztof Pietrzyk
Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe
Tomasz Szanciło
Sędzia Sądu Najwyższego Izby Cywilnej, doktor habilitowany nauk prawnych, prowadzi wykłady w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie, a także szkolenia dla sędziów, asesorów, referendarzy.
Bartosz Sierakowski
Zastępca Dyrektora Instytutu Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego oraz Badań nad Niewypłacalnością, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny, wspólnik w kancelarii Zimmerman Sierakowski i Partnerzy.
Patrycja Makuch
adwokat niewykonujący zawodu, asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, Wydział XII Gospodarczy ds. Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, od 2021r. delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości, Wydział Rozwoju Rejestrów Sądowych
Anna Terpin
W latach 2018-2023 zastępca kierownika systemu obsługującego elektroniczne postępowanie upominawcze, obecnie: menedżer usługi elektroniczne postępowanie upominawcze w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie
Opłaty za studia
- opłata rekrutacyjna w wysokości 200 zł
- 10% zniżki przy zapisie do 30 czerwca i spełnieniu wymogów rekrutacyjnych**
- 20% zniżki dla absolwentów Uczelni Łazarskiego**
*opłata za całość studiów obowiązuje do 30.11.2025 r.
**zniżki nie łączą się z innymi zniżkami
Zasady rekrutacji
Warunki przyjęcia
Aby zgłosić się na studia, kandydat musi:
- Posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych (tytuł zawodowy: licencjat, inżynier, lekarz, magister) lub odpis dyplomu doktorskiego.
- Wypełnić kompletny formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie rekrutacja-ckp.lazarski.pl.
- Dokonać opłaty rekrutacyjnej w wysokości 200 zł na indywidualny numer subkonta bankowego podany w procesie IRK. Tytułem przelewu: ckp_imię i nazwisko kandydata_25_26.
- Załączyć wymagane dokumenty:
- skan dyplomu ukończenia studiów wyższych,
- CV,
- dowód dokonania opłaty rekrutacyjnej.
O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Kandydaci z dyplomem zagranicznym
Osoby posiadające zagraniczny dyplom i chcące kontynuować naukę w Polsce na poziomie podyplomowym podlegają odrębnym przepisom dotyczącym uznawania dyplomów.
Aby dowiedzieć się, czy Twój dyplom wymaga nostryfikacji: sprawdź szczegóły.
W przypadku cudzoziemców wymagany jest posiadanie:
- dyplomu ukończenia studiów wyższych w Polsce, albo dyplomu ukończenia studiów wyższych za granicą uznanego za równoważny z dyplomem polskim lub nostryfikowanego na zasadach określonych w odrębnych przepisach
- tłumaczenie wymaganych dokumentów na język polski przez tłumacza przysięgłego
- legalizacja dyplomu lub klauzula apostille (oryginał do wglądu)
- zaleca się uzyskanie pisemnego potwierdzenia akceptacji dyplomu zagranicznego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).
- certyfikatu, który będzie stanowił podstawę do uznania poziomu znajomości języka (B1) do studiowania w Polsce wydany przez uprawnione instytucje (opracowany zostanie katalog certyfikatów)
Po przyjęciu na studia
Osoby przyjęte na studia, po otrzymaniu informacji o uruchomieniu kierunku, są zobowiązane do:
- przedstawienia w Dziekanacie Łazarski Executive Education oryginału dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz dowodu osobistego w celu weryfikacji (terminy dyżurów będą podawane przez Wirtualną Uczelnię),
- podpisania umowy o odpłatności za studia za pośrednictwem platformy Autenti (bezpłatnej, zewnętrznej platformy do podpisywania umów elektronicznych).
Ważne informacje
- Informacja o uruchomieniu kierunku przekazywana jest uczestnikom drogą elektroniczną po zakończeniu rekrutacji.
- Uruchomienie studiów zależy od liczby kandydatów. W przypadku nieuruchomienia kierunku opłata rekrutacyjna jest zwracana na wskazane konto.
- W przypadku przesyłania danych osobowych drogą mailową należy przesyłać pliki zaszyfrowane i skompresowane (np. programami 7-Zip, WinZip, WinRAR) oraz zabezpieczone hasłem. Hasło należy przesłać w osobnej wiadomości e-mail lub SMS pod numer telefonu: (+48) 518 017 404.
- Regulamin