Potencjał badań klinicznych w Polsce nie jest w pełni wykorzystany. Na regulacje i instytucje rządowe i administracyjne mamy ograniczony wpływ. Sponsorzy i CRO działają sprawnie wg procedur. Dlatego warto skupić się na kluczowym uczestniku badań klinicznych czyli ośrodku. Chcielibyśmy się wspólnie zastanowić, co możemy zrobić, aby wzmocnić liczbę i rolę koordynatorów/menadżerów badań klinicznych w ośrodkach. Wierzymy, że jest to jedna z dróg do zwiększenia ilości i jakości badań klinicznych prowadzonych w Polsce. Wspomina o tym również raport PWC „Badania kliniczne w Polsce” dla GCPpl, POLCRO i INFARMY z grudnia 2015 roku. Serdecznie zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 9 maja 2017 r. na Uczelni Łazarskiego.
W trakcie konferencji postawione zostaną m.in. pytani takie jak:
- Skąd wiemy, że zatrudnianie koordynatorów badań klinicznych w ośrodkach jest korzystne?
- Dlaczego niektórzy badacze oraz dyrektorzy jednostek ochrony zdrowia zatrudniają koordynatorów badań klinicznych, a niektórzy nie?
- Dlaczego sponsorzy i firmy CRO wolą współpracować z ośrodkami zatrudniającymi koordynatorów?
- Z jakimi wyzwaniami mierzą się codziennie koordynatorzy badań klinicznych?
- Jak najlepiej zdefiniować nowy zawód „koordynator badań klinicznych”?
- Z jakich wzorców powinniśmy czerpać? Perspektywa międzynarodowa.
- Czy koordynator badań klinicznych w ośrodku to konieczność czy fanaberia?
Podczas konferencji odbędzie się pierwsza sesja naukowa słuchaczy studiów podyplomowych „Organizacja i zarządzanie badaniami klinicznymi”, którzy zaprezentują swoje prace dyplomowe.
W drugiej części spotkania wystąpią prelegenci:
- Mariusz Ignatowicz – Partner, CEE Pharma & Healthcare Leader, PWC,
- prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej M. Fal – Klinika Chorób Wewnętrznych i Alergologii, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie,
- Elżbieta Bylina – Kierownik Zespołu ds. Badań Klinicznych w Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie,
- lek. med. Adrianna Droszcz – Associate Director Clinical Site Monitoring, Quintiles,
- lek. med. Katarzyna Juszczyńska– MPH, Kierownik studiów podyplomowych "Organizacja i zarządzanie badaniami klinicznymi", Ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia, Uczelnia Łazarskiego,
- dr Małgorzata Gałązka-Sobotka – Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego oraz Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
Komentować będzie m.in.: dr Teresa Brodniewicz – MTZ Clinical Research, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce.
Spotkanie adresowane jest do koordynatorów/menadżerów badań klinicznych w ośrodkach, osób pragnących rozwijać swoją karierę w tym kierunku, studentów i absolwentów zdrowia publicznego, kierowników ośrodków, przedstawicieli sponsorów i firm CRO, którzy współpracują w ośrodkami i koordynatorami/menadżerami badań klinicznych, pracowników instytucji regulacyjnych i kontrolnych oraz wszystkich osób zainteresowanych badaniami klinicznymi.
Agenda spotkania 09.05.2017 (wtorek):
9:30 rejestracja uczestników,
9:45 prezentacja projektów dyplomowych studentów studiów podyplomowych „Organizacja i zarządzanie badaniami klinicznymi”,
11:00 wykłady ekspertów,
13.30 zakończenie konferencji.
Miejsce: Uczelnia Łazarskiego, ul. Świeradowska 43, 02-662 Warszawa, sala 130.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Organizatorzy: Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego – Organizacja i zarządzanie badaniami klinicznymi.