W tych dniach w sądach, prokuraturach i innych miejscach w całej Polsce mediatorzy Polskiego Centrum Mediacji - w ramach kampanii społecznej "Mediacja czyni cuda" -będą udzielać bezpłatnych porad i konsultacji.
Nasza społeczność także wspiera kampanię "Mediacja czyni cuda", a Polskie Centrum Mediacji jest partnerem strategicznym studiów podyplomowych Negocjacje i mediacje biznesowe oraz Mediacje rodzinne i karne Uczelni Łazarskiego.
Mediacja, jako sposób rozwiązywania konfliktów, może być stosowana w rożnych rodzajach sporów: w sprawach cywilnych, gospodarczych, karnych, rodzinnych i pracowniczych. Do mediacji można zgłaszać sprawy, które trafiły już do sądu lub są na etapie przedsądowym, i również sprawy w związku, z którymi w ogóle nie chcemy iść do sądu.
Z danych Polskiego Centrum Mediacji wynika, że ok. 85 - 90 % postępowań mediacyjnych kończy się zawarciem ugody pomiędzy stronami. Wysoka skuteczność to jedna z zalet mediacji. Mediacja jest tańszym, szybszym i korzystniejszym rozwiązaniem niż proces sądowy.
Mediacje to porozumienie i naprawa relacji, normalizacja kontaktów. Mediacje pozwalają unikać negatywnego rozgłosu, zapewniając poufność i budują współpracę na przyszłość zarówno w rodzinie, pracy, biznesie. Przedsiębiorcy nie chcą, by ich kłopoty były znane i dyskutowane w środowisku, bo to oznacza spadek zaufania i wymierne straty finansowe.
Jak to działa?
Mediacja to dobrowolna rozmowa stron w konflikcie, w trakcie której dążą one do wypracowania konstruktywnego rozwiązania i znalezienia porozumienia. Mediator jako osoba trzecia, bezstronna i neutralna, niezaangażowana w spór "pośredniczy" pomiędzy stronami konfliktu, pomaga im oddzielić emocje od problemu, skupić się na poszukiwaniu rozwiązań, wspiera w komunikacji pomagając dojść do porozumienia. Poznanie punktu widzenia drugiej strony na kwestie sporne, motywów postępowania, towarzyszących temu odczuć i wrażeń, zmienia podejście osób zaangażowanych w spór.
- Jeśli strony ustalają warunki ugody, to ich przestrzegają. Takie wypracowanie porozumienia jest niezbędne by było trwałe - mówi Jerzy Książek, prezes Polskiego Centrum Mediacji, wykładowca Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych działań zamieszczone zostały na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na stronach internetowych sądów i pozostałych partnerów przedsięwzięcia.
Odwiedź stronę mediacji. Zapraszamy!