Informatyka śledcza, niekiedy nazywana sądową, (ang. Computer Forensics, CF), to dziedzina informatyki, należąca do gałęzi nauk sądowych, która zajmuje się pozyskiwaniem elektronicznych dowodów przestępstw, oszustw i nadużyć mogących szkodzić interesom firm czy osób prywatnych. Wynikiem pracy specjalistów informatyki śledczej jest opinia/raport, które mogą stanowić materiał dowodowy wykorzystywany w postępowaniu sądowym.
Słuchacze, łącząc techniki śledcze z informatycznymi, dowiedzą się, jak znaleźć ścieżki działań danej osoby na komputerze oraz jak je odtworzyć w pełnej lub fragmentarycznej postaci. Na tej podstawie nauczą się, jak zrekonstruować logiczny ciąg zdarzeń, pomimo zacierania śladów przez podejrzanych oraz w sposób pozwalający na zachowanie tzw. łańcucha dowodowego, czyli tak zabezpieczając i odzyskując materiał dowodowy, by niczego na nośniku nie zmienić.
Studia skierowane są do absolwentów studiów wyższych, przede wszystkim kierunków związanych z informatyką, elektronicznym przetwarzaniem danych, bezpieczeństwem, elektroniką i telekomunikacją. Program może również zainteresować pracowników działów bezpieczeństwa i informatyki, administratorów bezpieczeństwa informacji, ekspertów działów IT, audytorów i pentesterów. Może to być również ciekawa propozycja rozszerzenia kompetencji dla pracowników organów ścigania: policjantów i pracowników służb mundurowych czy pracowników wymiaru sprawiedliwości.
Kierunek został opracowany zgodnie z ideą Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego – kształcenie praktyków przez praktyków, a wykładowcy to praktycy zawodu, biegli sądowi, wykonujący na co dzień opinie z zakresu badania cyfrowych dowodów na rzecz organów ścigania. W programie jest również położony nacisk na umiejętności praktyczne, a wiedza przekazywana jest za pomocą metod laboratoryjnych i analizy przypadków – case study.
Partnerem kierunku jest VS DATA Laboratorium Śledcze Gdynia, które zajmuje się informatyką śledczą – pozyskiwaniem dowodów przestępstw z elektronicznych nośników informacji, księgowością śledczą oraz odzyskiwaniem danych ze wszystkich cyfrowych nośników bez względu na rodzaj uszkodzenia. VS DATA działa w oparciu o procedury ISO 9001 oraz ISO 27001. Jako jedyna firma w Polsce zajmująca się odzyskiwaniem danych oraz informatyką śledczą wykonuje opinie w oparciu o ISO 27037:2012 w zakresie ochrony dowodów cyfrowych.
Program trwa 2 semestry (około 161 godzin), a zjazdy odbywają się średnio co dwa tygodnie w soboty i niedziele. Zajęcia rozpoczynają się w październiku 2017 r.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem TUTAJ.
Rekrutacja w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego trwa do 30 września lub do wyczerpania limitu miejsc. Aplikuj już dziś: aplikuj on-line.
W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu z naszym Działem Rekrutacji, tel.: 22 54 35 322, e-mail: ckp@lazarski.edu.pl.