O środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego może wystąpić każdy z pracodawców w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia (…), czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę. Środki KFS pracodawca może przeznaczyć między innymi na studia podyplomowe lub MBA, w których wezmą udział pracownicy z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Jeśli chcesz się rozwijać, zainteresuj swojego pracodawcę możliwością uzyskania dofinansowana z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Pracodawca może otrzymać środki z KFS na sfinansowanie kształcenia ustawicznego podejmowanego przez siebie i swoich pracowników w wysokości:
- 80% kosztów kształcenia ustawicznego, ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
- 100% kosztów kształcenia ustawicznego – w przypadku mikroprzedsiębiorcy (do 10 osób zatrudnionych) – ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Pracodawca musi złożyć wniosek o przyznanie środków z KFS na kształcenie ustawiczne do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności.
Od czego zacząć starania o dofinansowanie?
- Procedurę ubiegania się o dofinansowanie należy rozpocząć od uzyskania zgody pracodawcy na wnioskowanie o dofinansowanie.
- Następnie należy skontaktować się z powiatowym Urzędem Pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności i dowiedzieć się, jakie dokumenty oraz warunki należy spełnić, aby ubiegać się o dofinansowanie.
- W kolejnym etapie pracodawca musi złożyć wniosek o przyznanie środków z KFS na kształcenie ustawiczne do właściwego urzędu pracy zgodnie z terminami naboru określonymi przez PUP.
Daty składania wniosków w poszczególnych powiatach, publikowane są z dnia na dzień na stronie Urzędu Pracy. Osoby, które chcą się ubiegać o środki z KFS zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z właściwym Urzędem Pracy w celu potwierdzenia terminu składania wniosków.
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określił na 2018 priorytety wydatkowania środków z KFS i są to:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy;
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Priorytety Rady Rynku Pracy wydatkowania rezerwy KFS w roku 2018 (dokładna data nie jest na chwilę obecną znana):
- Wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
W poprzednich latach wielu naszym studentom udało się pozyskać środki na dofinansowanie studiów, czego i Państwu życzymy.
Uczelnia Łazarskiego pomaga w wypełnieniu formularza dotyczącego informacji na temat danego programu studiów podyplomowych lub MBA – w przypadku pytań prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 22 54-35-322.
Informacje na temat dofinansowań ze środków KFS można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także TUTAJ.