Lek. Ligia Kornowska, kierowniczka studiów podyplomowych "AI i innowacje w zdrowiu" realizowanych w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, to jedna z czołowych postaci w obszarze cyfryzacji i wdrażania nowoczesnych technologii w sektorze zdrowia. Jej działania na rzecz transformacji cyfrowej w ochronie zdrowia zostały docenione przez kapitułę konkursu, złożoną z przedstawicieli Grupy PTWP oraz redakcji portalu Rynek Zdrowia pod przewodnictwem dyrektorki wydawniczej segmentu zdrowie i lifestyle w Grupie PTWP i redaktorki naczelnej Rynku Zdrowia Klary Klinger.
To ogromne wyróżnienie i potwierdzenie, jak istotny wpływ mają jej działania w zakresie cyfryzacji i wdrażania innowacji w ochronie zdrowia. Zapytana o to, co oznacza dla niej ten tytuł, odpowiedziała:
"Tytuł Kobiety Rynku Zdrowia 2025 jest dla mnie sygnałem, że moje obecne działania w zakresie innowacji i cyfryzacji w zdrowiu idą w dobrym kierunku. To duże wyróżnienie, ale też zobowiązanie do dalszych aktywności na rzecz zwiększania jakości w opiece zdrowotnej."
Ligia Kornowska od lat działa na styku medycyny i nowych technologii. Skutecznie promuje wprowadzanie sztucznej inteligencji i rozwiązań cyfrowych w diagnostyce i leczeniu. Jej zaangażowanie w cyfryzację systemu zdrowia przynosi realne efekty, a to wyróżnienie to dowód na to, że jej działania idą w dobrym kierunku.
W gronie laureatek znalazła się także dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka – dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz dyrektorka Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Od lat jest jedną z najważniejszych postaci w polskim systemie ochrony zdrowia. Jej wiedza i doświadczenie mają ogromny wpływ na rozwój opieki zdrowotnej w Polsce.
Ekspertka od dawna podkreśla, jak ważna jest zmiana podejścia do opieki zdrowotnej. Jej zdaniem kluczowe jest zwiększenie roli podstawowej opieki zdrowotnej, lepsza koordynacja działań lekarzy rodzinnych i specjalistów oraz reforma lecznictwa szpitalnego.
"Aby nadać profilaktyce odpowiednią wagę i móc zainwestować w jej skuteczność, musimy odwrócić piramidę świadczeń i skupić się na pacjencie już na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej. Bez reformy szpitali nie pójdziemy do przodu." – mówi dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
Dlaczego właśnie 67 kobiet?
W poprzednich edycjach konkursu wybierano 50 laureatek. W tym roku kapituła konkursu podjęła decyzję o rozszerzeniu listy do 67 nazwisk. Jak przyznała Klara Klinger, redaktorka naczelna Rynku Zdrowia, zgłoszono tak wiele wyjątkowych kandydatek, że nie sposób było ograniczyć się do 50 nazwisk.
Ogromne gratulacje dla wszystkich laureatek! Pełna lista: Kliknij Tutaj!