Dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Od 2015 r. wiceprzewodnicząca Rady Narodowego Funduszu Zdrowia (członek rady od 2010 r.). Dyrektor programu MBA w Ochronie Zdrowia oraz kierownik merytoryczny wielu certyfikowanych przez Uczelnię Łazarskiego programów szkoleniowych dedykowanych profesjonalistom medycznym, kadrze zarządzającej placówkami leczniczymi oraz pracownikom instytucji publicznych z sektora zdrowia. Inicjatorka i liderka Sektorowej Rady ds. Kompetencji w opiece zdrowotnej i opiece społecznej. Autorka licznych publikacji naukowych i eksperckich poświęconych ekonomiczno-społecznym aspektom ochrony zdrowia i nowoczesnym modelom jej organizacji i finansowania. Propagatorka koncepcji „Ochrony zdrowia nakierowanej na wartość” (Value Based Healthcare). W kolejnych edycjach LISTY STU najbardziej wpływowych osób w sektorze ochrony zdrowia znalazła się w pierwszej dziesiątce osób, które wywierają największy, pozytywny wpływ na polski system ochrony zdrowia. Integratorka ludzi i idei. Za propagowanie wzorów świadomego przywództwa pełnego empatii, szacunku i uważności laureatka pierwszej edycji konkursu „Sustainable Impact” w kategorii Lider.

Hospital Based - Health Technology Assessment (HB-HTA)
-
OFERTA
-
Studia podyplomowe
- Akademia Administracji Publicznej
- Akademia Nowych Technologii i Ochrony Danych Osobowych
- Akademia Biznesu i Prawa Mody
- Akademia HR
- Akademia IT
- Akademia Marketera
- Akademia Menedżera
- Akademia Praktyków Prawa
- Akademia Prawa Sądowego
- Akademia Rynku Nieruchomości
- Akademia Rynku Ochrony Zdrowia
- Akademia Skutecznej Komunikacji
- Akademia Transportu Lotniczego
- Akademia Trenera i Coacha
- Akademia Umiejętności Psychologicznych
- Akademia Zarządzania Jakością
- Akademia Zarządzania Procesowego
- Akademia Zarządzania Produkcją
- Akademia Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska
- Akademia Compliance
-
MBA
- Master of Business Administration (MBA w Budownictwie)
- Executive MBA Master of Business Administration dla sektora ochrony zdrowia
- Master of Business Administration (MBA Energetyka)
- Master of Business Administration (MBA in Quality Management)
- Master of Business Administration (MBA w Lotnictwie)
- Master of Business Administration (MBA w Ochronie Zdrowia)
- Master of Business Administration (MBA Zarządzanie)
-
Hospital Based - Health Technology Assessment (HB-HTA)
Zobacz także, kierunki które mogą Cię zainteresować
-
O kierunku
Sektor medyczny należy do najbardziej innowacyjnych na świecie. Tempo rozwoju nowoczesnych technologii medycznych rodzi szanse na skuteczniejsze i efektywniejsze zaspakajanie potrzeb zdrowotnych. Stawia jednak także przed podmiotami wdrażającymi innowacje i je finansującymi nowe wyzwania, związane z umiejętną oceną wartości dodanej, którą niesie innowacja w relacji do rzeczywistych potrzeb i możliwości inwestora.
W Polsce działalność szpitalną prowadzi 575 szpitali publicznych, wśród których jest wiele, które nie tylko wdrażają innowacyjne technologie, ale także je wytwarzają. Z badań międzynarodowych, ale także analiz krajowych wynika, że największą skłonność do wdrażania nowoczesnych rozwiązań medycznych mają szpitale kliniczne, instytuty, szpitale wysokospecjalistyczne. Takie inwestycje spotykane są także w szpitalach niższej referencyjności. Niestety w wielu przypadkach decyzja o wdrożeniu innowacyjnych technologii nie jest poprzedzona właściwą oceną, co skutkuje niewykorzystaniem jej potencjału lub wręcz narażeniem szpitala na duże obciążenia finansowe, związane z utrzymaniem technologii nieadekwatne do osiąganych korzyści. Problem nieefektywnych decyzji inwestycyjnych szpitali potwierdza Naczelna Izba Kontroli w swoim Raporcie z maja 2022 r., wskazując na fakt, iż większość skontrolowanych podmiotów leczniczych nie wykorzystywała w pełni potencjału zakupionej wysokospecjalistycznej aparatury medycznej.
Odpowiedzią na te wyzwania jest metodyczna ocena szpitalnej technologii medycznych, czyli Hospital Based HTA od lat stosowana przez szpitale na całym świecie, ale także zapoczątkowana w Polsce. W ramach projektu badawczego pt. „Wdrożenie systemu Hospital-Based HTA (HB-HTA) - Szpitalnej Oceny Innowacyjnych Technologii Medycznych”, finansowanego przez NCBiR w ramach Programu GOSPOSTRATEG, realizowanego przez Konsorcjum, w skład którego wchodzili: Narodowy Fundusz Zdrowia, Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Państwowy Instytut Badawczy, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie opracowano polskie wytyczne dla HB-HTA i zweryfikowano je w pilotażu, w którym uczestniczyło 7 szpitali. Opracowana metodyka analizy HB-HTA staje się profesjonalnym narzędziem, dostępnym dla polskich szpitali do zwiększenia efektywności decyzji menedżerskich w zakresie inwestycji w innowacyjne technologie. Jedynym ograniczeniem w jego wykorzystaniu jest niewielki odsetek osób, które dysponują wiedzą nt. HB-HTA i umiejętnościami praktycznego jej stosowania.
Powyższe przesłanki były inspiracją do opracowania i przedłożenia na polskim rynku szkolnictwa wyższego Programu studiów podyplomowych, których celem jest przygotowanie szerokiego grona specjalistów HB-HTA, którzy będą włączali się w przygotowywanie Raportów HB-HTA w polskich szpitalach, ale także wykorzystywali tę wiedzę na potrzeby decyzji podejmowanych w przedsiębiorstwach biznesowych oraz instytucjach administracji centralnej i samorządowej.
Studia podyplomowe Hospital Based - Health Technology Assessment (HB-HTA) realizowane będą w partnerstwie Uczelni Łazarskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wspierającymi jest NIKARD oraz UCK.
Są to jedyne takie studia w Polsce i gwarantują uzyskanie profesjonalnych kompetencji na najwyższym poziomie. Partnerstwo Uczelni Łazarskiego i GUMED oraz dwóch ośrodków klinicznych, które są uznanymi centrami kompetencji i innowacji jest nieprzypadkowe. Podmioty te były realizatorami lub uczestnikami projektu, w ramach którego powstały polskie wytyczne HB-HTA, dysponują ogromnymi zasobami wiedzy i doświadczenia w tym zakresie, zarówno w warstwie teoretycznej, jak i praktycznej.
Proces rekrutacji będzie odbywał się na obu Uczelniach odrębnie, ale część zajęć będzie prowadzona wspólnie.
-
Adresaci i atuty studiów
Dla kogo?
- Kadra menedżerska szpitali
- Kadra medyczna zainteresowana wykorzystaniem wiedzy nt. HB-HTA w swojej praktyce zawodowej
- Kadra administracyjna szpitali, uczestnicząca w procesie planowania i wdrażania innowacyjnych technologii medycznych np. analitycy szpitalni, kierownicy i specjaliści ds. analiz ekonomicznych, audytorzy itp.
- Osoby, które chcą rozwinąć swoje kompetencje w obszarze HB-HTA pracujące:
- w przedsiębiorstwach wytwarzających innowacyjne technologie
- w instytucjach regulacyjnych, zaangażowanych w procesy ocen i finansowania inwestycji w innowacyjne technologie w polskich szpitalach
- w agencjach HTA
- w firmach doradczych działających w sektorze ochrony zdrowia
- Kadra akademicka, pragnąca rozszerzyć krąg swoich badań i eksperckich aktywności w obszarze HB-HTA
Atuty:
- Jedyne takie studia w Polsce, które gwarantują uzyskanie profesjonalnych kompetencji na najwyższym poziomie w zakresie metodycznej oceny innowacyjnych technologii medycznych i umiejętność ich stosowania w praktyce.
- Program realizowany we współpracy Uczelni Łazarskiego i GUMED oraz dwóch ośrodków klinicznych, które są uznanymi centrami kompetencji i innowacji. jest nieprzypadkowe.
- Zajęcia prowadzone przez doświadczonych praktyków i kadry wykładowczej.
-
Przesłanki i cele
Celem kształcenia w programie Hospital Based - Health Technology Assessment (HB-HTA) jest wykształcenie profesjonalnych kompetencji w zakresie metodycznej oceny innowacyjnych technologii medycznych i umiejętność ich stosowania w praktyce.
Organizacja zajęć:
- Program realizowany będzie w ramach 11 sesji weekendowych (sobotnio-niedzielnych), z czego min. 4 sesje odbędą się w formie zdalnej na Platformie Teams;
- Zajęcia rozpoczynają się w II połowie października, odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu,
- Warunkiem ukończenia jest uzyskanie zaliczeń z każdego modułu/przedmiotu kształcenia oraz pozytywny wynik z egzaminu dyplomowego.
Uczelnia zastrzega sobie prawo do niewielkich zmian w programie lub organizacji zjazdów.
Uruchomienie kierunku jest uzależnione od liczby kandydatów.
W zależności od sytuacji epidemiologicznej w kraju, liczebności zrekrutowanej grupy liczba godzin zdalnych (na odległość) i form on-line może ulec zwiększaniu.Wymagania wstępne: Uczestnikiem studiów może być osoba, która legitymuje się min. tytułem licencjata, inżyniera oraz min. 2 - letnim doświadczeniem zawodowym w sektorze medycznym.
-
Program
Moduł I. Zarządzanie zespołem i komunikacja
Moduł II. Inwestycje w innowacje na poziomie szpitala
- Miejsce szpitala w systemie ochrony zdrowia i kierunki transformacji
- Zasady finansowania lecznictwa szpitalnego
- Strategia rozwoju szpitala - proces tworzenia
- Warsztat mapowania procesów
- Innowacje w szpitalu - od idei do wdrożenia. Źródła finansowania
Moduł III. Wprowadzenie do HB-HTA
- Ocena technologii medycznych - od HTA do HB-HTA
- Istota HB-HTA i praktyki międzynarodowe
- Rola raportu HB-HTA w procesie wdrażania i finansowania innowacyjnych technologii medycznych
- Wprowadzenie do metodyki HB-HTA i ewaluacja raportów HB-HTA
- Analiza problemu decyzyjnego
- Analiza kliniczna
- Analiza ekonomiczna
- Analiza organizacyjna
Moduł IV. Praktyka HB-HTA
- Narzędzia w procesie HB-HTA
- Warsztat analizy problemu decyzyjnego
- Warsztat analizy efektywności klinicznej i bezpieczeństwa technologii medycznej, z uwzględnieniem opinii pacjentów
- Warsztat analizy wpływu technologii medycznej na udzielanie świadczeń w szpitalu
- Warsztat analizy efektywności ekonomicznej i wpływu technologii medycznej na budżet szpitala/jednostki
- Raportowanie i prezentacja analizy HB-HTA
Moduł V. Organizacja jednostki HB-HTA. Ewaluacja i monitorowanie wdrożenia
- Organizacja jednostki HB-HTA
- Ewaluacja i monitorowanie wdrożenia innowacyjnej technologii
Moduł VI. Egzamin dyplomowy - Prezentacja projektów końcowych
-
Rekomendacje
-
Wykładowcy
dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka
Dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego
dr hab. Iwona Kowalska-Bobko
Dr habilitowany nauk o zdrowiu, Prof. UJ. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2002 roku obroniła doktorat na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 2000 roku jest zatrudniona w Zakładzie Polityki Zdrowotnej i Zarządzania w Instytucie Zdrowia Publicznego, Wydział Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie jest kierownikiem tego Zakładu. Prowadzi badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne w takich obszarach jak: polityka zdrowotna, organizacja ochrony zdrowia, decentralizacja w ochronie zdrowia, systemy zdrowotne, polityka zdrowotna Unii Europejskiej. Od 2006 roku współpracuje z European Observatory on Health Systems and Policies (EuroWHO). Jest kierownikiem i wykonawcą licznych projektów krajowych i międzynarodowych. Autorka i współautorka publikacji międzynarodowych, np. w Health Policy Journal czy BMC Health Services Research, oraz krajowych monografii i podręczników, takich jak: Decentralizacja a systemy zdrowotne. W poszukiwaniu rozwiązań sprzyjających zdrowiu (2017), Szkice z Europejskiej Polityki Zdrowotnej (2012), Podmioty lecznicze w Polsce w perspektywie reform zdrowotnych. Przekształcenia, struktura, zasady działania (2012), Promocja zdrowia dla osób starszych (2017). Redaktor książki Namysły nad problemami polityki zdrowotnej, globalnej - europejskiej - krajowej (2013).
Łach Krzysztof
Badacz i konsultant w obszarach market access/HTA dla technologii lekowych i nielekowych z ponad 12-letnim doświadczeniem. W 2019 roku pełnił funkcję koordynatora projektu badawczo-wdrożeniowego HB-HTA-PL (wdrożenie systemu szpitalnej oceny innowacyjnych technologii medycznych) w Narodowym Instytucie Kardiologii (projekt finansowany przez NCBiR w ramach ścieżki GOSPOSTRATEG). W latach 2020-2022 członek grup eksperckich prowadzących aktywności badawcze w projekcie HB-HTA-PL. W latach 2013-2015 był członkiem koordynującym projektu badawczego AdHopHTA (Adopting hospital-based Health Technology Assessment) finansowanego z Siódmego Programu Ramowego UE.
Autor licznych analiz HTA, w tym bezpośrednio dla AOTMiT, i innych opracowań naukowych. Obecnie doradca ds. refundacji i market access dla globalnych firm farmaceutycznych.
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (studia magisterskie na kierunku zdrowie publiczne) oraz Uniwersytetu Pompeu Fabra w Barcelonie, Hiszpania (studia podyplomowe na kierunku ekonomika zdrowia).
dr Alicja Sobczak
Dr Alicja Teresa Sobczak (emerytowany docent Uniwersytetu Warszawskiego) jest specjalistką z zakresu ekonomiki i zarządzania ochroną zdrowia. Autorka ponad 100 publikacji oraz uczestniczka wielu krajowych i zagranicznych badań naukowych, dotyczących organizacji i finansowania ochrony zdrowia, w tym w kilku projektach Unii Europejskiej (m.in. kierownik 7 Programu Ramowego UE MUNROS nt nowych zawodów medycznych). Od okresu transformacji była zaangażowana w analizy i projekty reform polskiego systemu ochrony zdrowia, m.in. jako doradca Ministra Finansów i ekspert Światowej Organizacji Zdrowia. Visiting professor w Seaton Hall University (New Jersey, USA). Inicjatorka i wieloletni kierownik studiów podyplomowych „Zarządzanie w ochronie zdrowia” na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka programu specjalizacyjnego „Ekonomika i zarządzanie ochroną zdrowia” i wykładowca w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Ekspert i współautorka opracowań w projekcie „Wdrożenie systemu Hospital-Based HTA (HB-HTA) – szpitalnej oceny innowacyjnych technologii medycznych”.
Dariusz Szplit
Kierownik Zespołu Oceny Wdrożeń Technologii Medycznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Ekspert HB-HTA, specjalista ds. jakości w opiece zdrowotnej (BQMM), Auditor Masterclass 27001, absolwent Executive MBA GFKM, specjalista zastosowań AI w medycynie.
Zajmuje się oceną i wdrażaniem nowych technologii wspierających działalność medyczną oraz procesy organizacji obsługi pacjenta. Rozwija metody analizy danych służących kontroli bieżącej działalności szpitala oraz wsparciu decyzji zarządczych. Identyfikuje problemy organizacyjne, poszukuje optymalnych rozwiązań oraz prowadzi szkolenia dla pracowników w zakresie poprawy organizacji pracy i stosowania nowych technologii.
Członek zespołów projektowych: Gospostrateg - Wdrożenie systemu Hospital-Based HTA (HB-HTA) - Szpitalnej Oceny Innowacyjnych Technologii Medycznych; EOG Grants - Obywatele dla demokracji - Diagnoza zmiana czynników decydujących o niedoskonałości w działaniu POZ-tów, POIG: Wdrożenie internetowego systemu klasy B2B Integrującego tworzenie planów zabiegowych. e-Pionier II Excento - Narzędzia zarządzania ruchem pacjentów na szpitalnym oddziale ratunkowym. Współautor prac z dziedziny zarządzania jakością oraz analizy danych medycznych z wykorzystaniem AI.
Przez ponad 20 lat pracował jako menadżer internetowych projektów informatycznych wdrożeniowych m.in dla: TVN (n.pl), Multikino, Agora (Szef rozwoju gazeta.pl), Gazeta Wyborcza (Dział Gospodarczy), Point-S, Vattenfall, NIFC, Unilever i innych, tworząc innowacyjne rozwiązania wpływające na kształt polskiego rynku internetowego. Posiada szerokie doświadczenie w zakresie: technologii informatycznych: HTML, CSS, CMS, CRM, obieg dokumentów, Bl, obróbka danych, implementacja Al, multimedia i publikacje internetowe, reklama i sprzedaż online, aplikacje mobilne, analityka internetowa i marketingowa.
Jest absolwentem Wydziału Fizyki, Astrometrii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwent i słuchacz studiów, kursów podyplomowych: Zarządzanie Jednostkami Medycznymi, Controlling w Przedsiębiorstwie (UG), Executive MBA (GFKM), CF-77 (Cray Research Ltd.), SCO Unix i innych.
-
Opłaty za studia
Studia Podyplomowe czesne 2 raty 4 raty Hospital Based - Health Technology Assessment (HB-HTA) 7 000 zł 7 200 zł 7 400 zł - wpisowe w wysokości 400zł (zaliczane na poczet czesnego)
- 10% zniżki przy zapisie do 30 czerwca i spełnieniu wymogów rekrutacyjnych**
- 20% zniżki dla absolwentów Uczelni Łazarskiego**
*cena obowiązuje do 30.11.2022 r.
**zniżki nie łączą się z innymi zniżkamiTerminy płatności
Płatność jednorazowa
- Opłatę czesnego (pomniejszoną o kwotę wpisowego) uiszcza się jednorazowo w całości 7 dni przed rozpoczęciem zajęć.
Płatność ratalna
Terminy płatności czesnego w dwóch ratach
- I rata - 7 dni przed rozpoczęciem zajęć (pomniejszona o kwotę wpisowego)
- II rata - do 1 lutego 2023 r.
Terminy płatności czesnego w czterech ratach
- I rata - 7 dni przed rozpoczęciem zajęć (pomniejszona o kwotę wpisowego)
- II rata do 15 grudnia 2022 r.
- III rata do 1 lutego 2023 r.
- IV rata do 1 kwietnia 2023 r.
Wpłaty dokonujemy na indywidualny numer subkonta bankowego, które otrzymają Państwo w zwrotnym mailu po rejestracji. Tytułem: ckp_imię i nazwisko kandydata_22/23
-
Partnerzy
-
Zobacz także, kierunki które mogą Cię zainteresować
Rekrutacja trwa
Zobacz naszą ofertęKliknij i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych,
w tym Twoich prawach i celach przetwarzania.
- Jak możesz się z nami skontaktować? e-mailem na adres: iod@lazarski.edu.pl.
- Jakie masz prawa?
- dostępu do Twoich danych,
- ich poprawiania,
- żądania ich usunięcia,
- ograniczenia przetwarzania,
- wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania Twoich danych osobowych.
- Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi? Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
- Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzamy? W celu marketingowym, polegającym na wysyłaniu do Ciebie newsletterów, analizowaniu czy zapoznajesz się z ich treściami, i które z nich najchętniej czytasz.
- Czy musisz podawać nam swoje dane? Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziesz jednak mógł otrzymywać newslettera.
- Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?
- 1. Art. 6 ust. 1 lit. f RODO. Naszym prawnie uzasadnionym interesem jest analizowanie czy zapoznajesz się z naszymi newsletterami, i które z informacji w nich zawartych czytasz najchętniej.
- 2. Art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.
- Komu przekażemy Twoje dane?
- 1. Dostawcom narzędzi do: a. analityki ruchu na stronie, b. wysyłki newsletterów.
- 2. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) strony oraz danych osobowych.
- Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane? Przez czas prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu wyrażenia przez Ciebie sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania danych w celach marketingowych, albo odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.
- Czy po przekazaniu nam danych możesz sprzeciwić się ich przetwarzaniu? Tak. Możesz to zrobić w dwóch sytuacjach, gdy przetwarzamy Twoje dane:
- 1. na potrzeby marketingu bezpośredniego; takiego sprzeciwu nie musisz uzasadniać,
- 2. na podstawie innych naszych prawnie uzasadnionych interesów; taki sprzeciw wymaga uzasadnienia Twoją szczególną sytuacją.