Dyrektor Instytutu Zrównoważonego Rozwoju na Uczelni Łazarskiego. Współtwórca i kierownik Akademii Biznesu i Prawa w Sektorze Mody. Twórca i kierownik studiów podyplomowych Prawo Ochrony Środowiska oraz studiów podyplomowych Prawo w Biznesie Nowych Technologii na Uczelni Łazarskiego. Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem w doradztwie w ramach KPMG. Członek grupy roboczej Working Group 6 Promoting broader climate action z ramienia Uczelni Łazarskiego jako organizacji wspierającej Fashion Climate Charter. Członek Rady Nadzorczej Związku Przedsiębiorców Przemysłu Mody Lewiatan oraz członek Sektorowej Rady ds. Kompetencji Przemysłu Mody i Innowacyjnych Tekstyliów. Członek Komitetu CSR we Francusko-Polskiej Izbie Gospodarczej (CCIFP). Członek Rady ds. Zielonej Transformacji w Konfederacji Lewiatan. Członek Grupy ds. Zrównoważonego Rozwoju, Waste/circular economy w ramach Retail Institute. Autorka części raportu opracowanego przez KPMG „Rynek mody w Polsce” 2018 w zakresie edukacji w branży mody oraz „Rynek mody w Polsce” 2019 w zakresie wpływu branży mody na środowisko naturalne. Organizatorka konferencji Fashion Economy, platformy łączącej biznes oraz edukację z administracją centralną.

Prawo ochrony środowiska
z uwzględnieniem społecznej odpowiedzialności biznesu, zmian klimatycznych, zrównoważonego rozwoju oraz zielonego finansowania
-
OFERTA
-
Studia podyplomowe
- Akademia Administracji Publicznej
- Akademia Nowych Technologii i Ochrony Danych Osobowych
- Akademia Biznesu i Prawa Mody
- Akademia HR
- Akademia IT
- Akademia Marketera
- Akademia Menedżera
- Akademia Praktyków Prawa
- Akademia Prawa Sądowego
- Akademia Rynku Nieruchomości
- Akademia Rynku Ochrony Zdrowia
- Akademia Skutecznej Komunikacji
- Akademia Transportu Lotniczego
- Akademia Trenera i Coacha
- Akademia Umiejętności Psychologicznych
- Akademia Zarządzania Jakością
- Akademia Zarządzania Procesowego
- Akademia Zarządzania Produkcją
- Akademia Compliance
-
MBA
- Executive MBA Master of Business Administration dla sektora ochrony zdrowia
- Master of Business Administration (MBA Energetyka)
- Master of Business Administration (MBA in Quality Management)
- Master of Business Administration (MBA w Lotnictwie)
- Master of Business Administration (MBA w Ochronie Zdrowia)
- Master of Business Administration (MBA Zarządzanie)
-
Szkolenia i kursy
-
Prawo ochrony środowiska
z uwzględnieniem społecznej odpowiedzialności biznesu, zmian klimatycznych, zrównoważonego rozwoju oraz zielonego finansowania
-
O kierunku
Kierunek Prawo Ochrony Środowiska w roku akademickim 2020/2021 będzie już szóstą edycją studiów. Program studiów, począwszy od jego powstania w 2015 r. jest stale doskonalony i dostosowywany do potrzeb rynku. Program aktualizowany jest z roku na rok, ponieważ ochrona środowiska staje się coraz mocniejszym nakazem, a przepisy w tym zakresie odpowiednio się zmieniają. Staramy się tak dopasować program, aby zainteresowane osoby mogły po ukończeniu studiów wykazać się wiedzą i kompetencjami w swoim biznesie.
W celu jak najpełniejszego zrozumienia rynku, dopasowania programu do potrzeb biznesu i zachodzących transformacji, a jednocześnie w celu współkształtowania zielonych rozwiązań, udzielamy się w charakterze członka w Radzie ds. Zielonej Transformacji w Konfederacji Lewiatan, Komitecie CSR we Francusko-Polskiej Izbie Gospodarczej (CCIFP), Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji w grupie ds. Zrównoważonego Rozwoju, Waste/circular economy w ramach Retail Institute. Ściśle współpracujemy z Instytutem Zrównoważonego Rozwoju na Uczelni Łazarskiego w zakresie badań i analiz.
W lutym 2020 r. kierunek „Prawo Ochrony Środowiska” został wyróżniony decyzją Komisji Akredytacyjnej Certyfikatem i Znakiem Jakości „Studia z Przyszłością” 2019/2020.
-
Zdalne nauczanie
W roku akademickim 2019/2020, w wyniku epidemii COVID-19, zostaliśmy postawieni przed koniecznością natychmiastowego przeorganizowania i przeniesienia zajęć z sal wykładowych do pokoi wirtualnych. Taka forma nauki została bardzo pozytywnie odebrana przez słuchaczy. Aplikacja Microsoft Teams, poprzez którą prowadzone są zajęcia zdalne zapewniła pełną interakcję studentów oraz kontakt z wykładowcami. Prelegenci przekazywali swoją wiedzę w oparciu o dostępne w czasie rzeczywistym prezentacje, na zasadach analogicznych jak podczas zajęć stacjonarnych. Prace warsztatowe, prowadzone w podgrupach, również były możliwe dzięki narzędziom stosowanej przez nas aplikacji Microsoft Teams.
Dodatkowo, zajęcia zdalne okazały się dużym ułatwieniem dla osób dojeżdżających spoza Warszawy pozwalając na oszczędność czasu i kosztów dojazdu oraz pobytu. Dostrzegając szereg zalet zajęć prowadzonych w trybie zdalnym (w tym głównie zalet sygnalizowanych przez samych słuchaczy) w roku akademickim 2020/2021 planujemy przeprowadzenie części zajęć w formie zdalnej. Dbając jednak o jak najlepszy kontakt grupy z wykładowcami oraz efektywność zajęć zapewniamy część zjazdów w formie stacjonarnej. W razie jednak ryzyka nawrotu epidemii jesteśmy gotowi przeprowadzić całość zajęć w formie zdalnej zapewniając jak najwyższy poziom merytoryczny.
-
Adresaci i atuty studiów
Dla kogo?
Adresatami studiów powinny być przede wszystkim osoby, które mają w swojej praktyce do czynienia z prawem ochrony środowiska oraz do osób, które chcą nabyć praktyczną wiedzę z tego zakresu, a w szczególności:
- pracownicy przedsiębiorstw i spółek odpowiedzialni za stosowanie prawa ochrony środowiska;
- pracownicy spółek doradczych;
- pracownicy sektora samorządowego,;
- praktycy wykonujący zawody prawnicze (radcowie prawni, adwokaci);
- oraz inne osoby, które w pracy zawodowej stosują prawo ochrony środowiska.
Studia kierowane są również do osób, które dopiero rozpoczynają pracę zawodową i swoją karierę zawodową zamierzają związać z ochroną środowiska, z uwzględnieniem społecznej odpowiedzialności biznesu, zmian klimatu, zrównoważonego rozwoju czy gospodarki cyrkularnej.
Atuty:
- to już VI edycja studiów;
- kompleksowy program w obszarze prawa ochrony środowiska z uwzględnieniem społecznej odpowiedzialności biznesu, zmian klimatu, zrównoważonego rozwoju czy gospodarki cyrkularnej;
- program nastawiony na budowanie kontaktów oraz wymianę wiedzy pomiędzy uczestnikami studiów;
- zajęcia prowadzone przez ekspertów praktyków z wieloletnim doświadczeniem w obszarze prawa ochrony środowiska zarówno z kancelarii prawnych, firm doradczych jak i z administracji centralnej;
- doświadczona i sprawdzona kadra wykładowców-uznanych praktyków w branży;
- program studiów opiera się na ćwiczeniach, studiach przypadków oraz elementach wykładu. Na wszystkich zajęciach rozwiązywane są przykłady występujące w praktyce stosowania przepisów. Słuchacze mają możliwość zadawania pytań i prowadzenia dyskusji;
- program zajęć dostosowany do różnorodnych grup odbiorców (kadry kierowniczej, menedżerów, specjalistów odpowiadających za prowadzenie działalności gospodarczej zgodnie z przepisami prawa ochrony środowiska);
- pozytywna atmosfera podczas zajęć dzięki profesjonalnym i doświadczonym wykładowcom;
- konkurencyjna cena;
- 100% ankietowanych absolwentów studiów zadeklarowało, że poleciłoby studia swoim znajomym.
-
Przesłanki i cele:
Świadomość ekologiczna społeczeństwa jeszcze nigdy nie była tak duża jak obecnie. W rezultacie rośnie zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną wiedzę z zakresu ochrony środowiska, zmian klimatycznych, zielonej transformacji, społecznej odpowiedzialności biznesu czy gospodarki cyrkularnej.
Uczestnicy większości procesów inwestycyjnych oraz produkcyjnych muszą liczyć się z coraz surowszymi wymaganiami związanymi z ochroną środowiska. Znajomość podstaw prawa ochrony środowiska, w tym gospodarki obiegu zamkniętego, zrównoważonego rozwoju, zielonego finansowania, zmian klimatycznych, raportowania niefinansowego obejmującego elementy środowiskowe staje się niezbędnym elementem wykształcenia specjalistów, kadry menedżerskiej czy zarządczej. Bez znajomości wymagań szeroko rozumianego prawa ochrony środowiska jak i trendów jego rozwoju nie można dziś podejmować racjonalnych decyzji biznesowych.
Celem programu jest przekazanie wiedzy z zakresu polskiego i unijnego prawa ochrony środowiska, która zaprocentuje w rozwoju kariery zawodowej uczestników programu.
W związku z faktem, że kluczowe znaczenie w biznesie zaczynają odgrywać wymagania związane z ochroną środowiska, zielone nowe technologie, gospodarka cyrkularna, zrównoważony rozwój oraz zrównoważone finansowanie, program studiów podyplomowych „Prawo ochrony środowiska” w roku akademickim 2020/2021 został wzbogacony włąśnie o te elementy w module „Środowiskowa odpowiedzialność biznesu”. Każde nowocześnie zarządzane przedsiębiorstwo powinno być przygotowane na opracowanie odpowiedniej strategii oraz dokumentacji prowadzenia biznesu w sposób przyjazny środowisku. Program studiów ma na celu pomóc w zrozumieniu tych zagadnień ochrony środowiska, które z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej są niezwykle istotne oraz mogą stanowić część programów i strategii spółek.
Wykłady i ćwiczenia/warsztaty w ramach programu prowadzone są przez praktyków prawa ochrony środowiska, ekspertów z kancelarii prawniczych oraz urzędników sektora ochrony środowiska szczebla centralnego. Niezależnie od tego w programie pojawiają się także przedstawiciele biznesu, którzy dzielą się swoim doświadczeniem w dziedzinie ochrony środowiska.
- Studia trwają dwa semestry;
- Zajęcia rozpoczynają się w II połowie października, odbywają się co 2 tygodnie, w soboty i niedziele;
- Zajęcia stacjonarne – cały pierwszy i cały ostatni zjazd. Dodatkowo jeden ze zjazdów w trakcie roku. Łącznie zatem odbędzie się ok. 48 godzin na Uczelni oraz w siedzibie partnerów programu. Pozostałe godziny odbędą się w formie zdalnej(na odległość).
- Warunkiem ukończenia studiów jest:
- Zaliczenie wszystkich modułów poprzez test jednokrotnego wyboru;
- Zdanie końcowego testu jednokrotnego wyboru;
- Uczestnictwo w zajęciach na poziomie 70%.
- Słuchacze, spełniający ww. warunki otrzymują dyplom ukończenia Studiów Podyplomowych Prawa Ochrony Środowiska.
-
Program
MODUŁ 1 WPROWADZENIE DO PRAWA OCHRONY ŚRODOWISKA, POZWOLENIA NA KORZYSTANIE ZE ŚRODOWISKA, UDOSTĘPNIANIE INFORMACJI O ŚRODOWISKU, UDZIAŁ SPOŁECZEŃSTWA W OCHRONIE ŚRODOWISKA
- Wprowadzenie
- Źródła prawa ochrony środowiska w Polsce
- Źródła prawa ochrony środowiska w Unii Europejskiej
- Polityka oraz programy ochrony środowiska
- Główne pojęcia i zasady ochrony środowiska (przepisy prawa unijnego i polskiego)
- Środki prawnofinansowe ochrony środowiska
- Organy ochrony środowiska
- Rodzaje pozwoleń na korzystanie ze środowiska
- Pozwolenia zintegrowane
- Procedura wydawania pozwoleń
- Udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie
- Udział społeczeństwa w ochronie środowiska
MODUŁ 2 PRAWO EMISYJNE
- Ochrona powietrza
- Ochrona gruntów
- Ochrona wód
- Ochrona przed hałasem
- Ochrona przed promieniowaniem
- Prawo odpadowe
- Zmiany klimatyczne
- OZE oraz
- System handlu uprawnieniami do emisji
MODUŁ 3 ŚRODOWISKOWA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU ORAZ GREENTECH
- Idea zrównoważonego rozwoju
- CSR w obszarze środowiska
- Gospodarka cyrkularna
- Zielone finansowanie
- Raportowanie niefinansowe
- Greentech – przyjazne środowisku nowe technologie
- Doing business
- Sztuka prezentacji w biznesie
MODUŁ 4 OCHRONA ŚRODOWISKA W PROCESIE INWESTYCYJNYM
- Rodzaje przedsięwzięć z punktu widzenia ocen oddziaływania na środowisko
- Raport o oddziaływaniu na środowisko
- Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach
- Ponowne przeprowadzenie oceny oddziaływania
- Ocena oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000
- Postępowanie w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko oraz udział społeczeństwa
MODUŁ 5 OCHRONA PRZYRODY, ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SZKODĘ W ŚRODOWISKU I EGZEKWOWANIE PRAWA OCHRONY ŚRODOWISKA
- Ochrona przyrody
- Odpowiedzialność za szkodę w środowisku
- Egzekwowanie prawa ochrony środowiska
- Prawo ochrony środowiska w praktyce
Egzamin dyplomowy
-
Rekomendacje
Ewelina Jasińska - Absolwentka studiów podyplomowych Prawo ochrony środowiska (2016/17)
Studia na tym kierunku pozwoliły na zdobycie i pogłębienie wiedzy w zakresie szeroko pojętej ochrony środowiska. Zajęcia były prowadzone w sposób bardzo interesujący, zachęcający do dyskusji i zadawania pytań. Wykładowcy przekazywali wiele sytuacji praktycznych z jednoczesnym wskazaniem wyroków sądowych. Zajęcia oraz współpraca z wykładowcami przebiegała w miłej atmosferze, materiały dydaktyczne były udostępniane na platformie internetowej z wyprzedzeniem. Studia pozwoliły mi na utwierdzenie wiedzy oraz zdobycie nowych doświadczeń zawodowych.
Małgorzata Roszkowska - Absolwentka studiów podyplomowych Prawo ochrony środowiska (2016/17)
Studia na powyższym kierunku pozwoliły mi na zdobycie i pogłębienie wiedzy z zakresu ochrony środowiska. Zajęcia były prowadzone w sposób bardzo ciekawy, wykładowcy przekazywali nam wiedzę na tematy związane z naszą pracą, co pozwoli nam na zdobycie nowych doświadczeń zawodowych.
Katarzyna Oćwieja - Absolwentka studiów Prawo ochrony środowiska (2016/17)
Polecam studia podyplomowe: Prawo ochrony środowiska osobom, które chcą pogłębić swoją wiedzę w zakresie stosowania przepisów w praktyce. Zajęcia prowadzone są przez specjalistów posiadających duże doświadczenie i wiedzę z zakresu obszarów ochrony środowiska. Studia te są dobrym rozwiązaniem również w zakresie uporządkowania posiadanej wiedzy. Zajęcia dają słuchaczom możliwość konsultacji indywidualnych zagadnień z prowadzącymi wykłady. Przedstawiana przez prelegentów tematyka uzupełniania jest często przykładami praktycznymi oraz orzeczeniami i wyrokami sądów administracyjnych.
Piotr Pyka - Absolwent studiów podyplomowych Prawo ochrony środowiska (2015/16)
Jako polskojęzyczny prawnik praktykujący w Austrii m.in. prawo gospodarcze i ochrony środowiska, wybrałem studia podyplomowe poś na Uczelni Łazarskiego mając na uwadze świadczenie usług prawnych w tym zakresie dla moich klientów zagranicznych, chcących prowadzić swą działalność na rynku polskim. Studia stuprocentowo spełniły moje wymagania, dając mi solidne podstawy do dalszej pracy i samokształcenia oraz otwierając mi możliwości wymiany poglądów i zdobycia nowych kontaktów w branży. Za bardzo duży plus uważam doświadczenie praktyczne wykładowców, którzy reprezentują niemal wszystkie zawody prawnicze w Polsce.
Mariusz Uljasz - Absolwent studiów podyplomowych Prawo ochrony środowiska (2015/16)
Moim zdaniem studia podyplomowe na Uczelni Łazarskiego okazały się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Szukałem sposobu na podniesienie swojej wiedzy z zakresu Ochrony Środowiska. Problematyka ta interesuje mnie bardzo nie tylko ze względu na charakter pracy jaką wykonuję ale i z powodu mojego zainteresowania jak mogę wpłynąć na środowisko, które przecież pozostawię potomnym. Można dowiedzieć się naprawdę wielu rzeczy, ale chyba najważniejszą z nich jest to, iż nie ma takiej gałęzi gospodarki gdzie nie byłoby mowy o ochronie środowiska. Zdobytą wiedzę już wykorzystuję w codziennej pracy i życiu. Moim skromnym zdaniem wiedzę trzeba zdobywać przez całe życie i dzielić się nią z innymi. Na Łazarskim doświadczycie jak inni tak właśnie postępują – dzielą się wiedzą. Gorąco polecam wszystkim.
Natalia Boruc – Absolwentka studiów podyplomowych Prawo ochrony środowiska (2018/19)
Podyplomowe studia z zakresu Prawa Ochrony Środowiska w pełni spełniły moje bardzo wysokie oczekiwania. Jako inżynier ochrony środowiska odczuwałam ogromną potrzebę uzupełnienia mojej wiedzy technicznej, wiedzą prawniczą, niezbędną w codziennej pracy.
Z czystym sumieniem poleciłabym ten kierunek wszystkim ludziom branży środowiskowej, jak również prawnikom chcącym zmierzyć się z jakże trudnym obszarem prawa, jakim jest ochrona środowiska.
Kadra wykładowców nie pozostawiała żadnych pytań bez odpowiedzi. Nieocenioną jest przestrzeń dla konsultacji oraz omówienia indywidualnych przypadków - stanowiących tym samym naukę POŚ w praktyce.
Marta Buzińska - Absolwentka studiów podyplomowych Prawo ochrony środowiska (2018/19)
Studia podyplomowe Prawo ochrony środowiska to profesjonalizm, wiedza, praktyka. Wykładowcy reprezentujący zarówno duże kancelarie prawne, podmioty zajmujące się sporządzaniem dokumentacji z zakresu ochrony środowiska jak i organy administracji rządowej przekazują wielowymiarowe spojrzenie na problematykę szeroko pojętej ochrony środowiska, niezwykle cenne w pracy codziennej. Niewątpliwym plusem jest forma prowadzonych zajęć oparta na dyskusji, wymianie doświadczeń. Materiały dydaktyczne dopracowane, bieżące orzecznictwo, dostępne on – line. Organizacyjnie sprawie z bardzo dużą dozą sympatii i zrozumienia. Polecam serdecznie, jako praktyk uporządkowałam wiedzę, zyskałam nową, spędzając czas w gronie fantastycznych ludzi z pasją.
Radosław Zagożdżon – Absolwent studiów podyplomowych Prawo ochrony środowiska (2018/19)
Studia podjąłem, aby usystematyzować oraz uzupełnić wiedzę w zakresie prawa ochrony środowiska. Wykłady prowadzili wykładowcy bardzo dobrze przygotowani do zajęć, praktycy z bogatym doświadczeniem w tematyce, którą nam prezentowali. Wszystkie informacje były przekazywane w sposób interesujący i merytoryczny. Obsługa administracyjna i warunki studiowania były na wysokim poziomie. Warto podkreślić dużą życzliwość i pomoc organizatorów wobec słuchaczy. Dostęp do materiałów, zarówno w bibliotece, jak też na platformie internetowej był bardzo pomocny i praktycznie nieograniczony."
Aleksandra Macholla-Kateusz - Absolwentka studiów podyplomowych Prawo ochrony środowiska (2019/20)
Organizacja studiów roku akademickiego 2019/2020, przygotowanie wykładów, a przede wszystkim podejście do studenta można podsumować dwoma słowami – pełen profesjonalizm. Pod względem merytorycznym wykłady sporządzono nadzwyczaj starannie. Pomimo posiadanej przeze mnie wiedzy jako Inspektor Inspekcji Ochrony Środowiska WIOŚ mogłam otrzymać ogromną ilość nowej wiedzy teoretycznej, która została przekazana mi w przystępny i ciekawy sposób tak, by móc wykorzystać ją w codziennej pracy, zmagając się z bardzo trudnymi kwestiami z zakresu ochrony środowiska. Dodatkowo studiowanie przez Internet, które początkowo wydawało się bardzo komplikujące, umożliwiło mi naukę i skupienie w wybranych przez siebie warunkach. Nie można również pominąć kwestii ogromnego zaangażowania kierownika studiów – P. Agnieszki Oleksyn-Wajdy oraz całej kadry wykładowców, z którymi Uczelnia zagwarantowała stały kontakt. Dziękuję Państwu bardzo za wszystko.
Z czystym sumieniem polecam każdemu studiowanie kierunku Prawo Ochrony Środowiska na Uczelni Łazzarskiego w Warszawie.Tomasz A. Prabucki - Absolwent studiów podyplomowych Prawo ochrony środowiska (2019/20)
Przede wszystkim chciałbym wyrazić swoje uznanie dla całej ekipy Uczeln i Łazarskiego za bardzo sprawne przejście z nauczania tradycyjnego do nauczania online, dzięki czemu mogliśmy ukończyć zajęcia w zaplanowanym terminie. Nauczanie tradycyjne ma tę przewagę, że ma się osobisty kontakt z wykładowcami i współuczestnikami, co jest bardzo istotne, ponieważ czynnik interaktywności wprowadza pewnego rodzaju dodatkową żywotność intelektualną. Bezpośrednie dzielenie się doświadczeniami jest też ważnym elementem wszystkich szkoleń. Niestety obecna sytuacja bardzo mocno skomplikowała tok sesji. Jestem pod dużym wrażeniem sprawności i płynności przejścia na nowy sposób prowadzenia wykładów. Od znajomych wiem, że nie wszędzie udało się to zrobić w tak bezproblemowy sposób.
Muszę też nadmienić, że poziom merytoryczny cały czas był utrzymywany na bardzo wysokim poziomie. Jestem bardzo zadowolony z zakresu tematyki, jaki został przedstawiony i mogę stwierdzić, że wiadomości, które zostały przekazane w czasie wykładów pomogły mi usystematyzować, a przede wszystkim wzbogacić wiedzę z zakresu Prawa Ochrony Środowiska, która była dla mnie względnie nowa i na pewno zdobyty zasób wiedzy przyda mi się w mojej pracy. Bardzo dziękuję za profesjonalnie przeprowadzone zajęcia i życzę całemu Zespołowi Uczelni Łazarskiego oraz moim koleżankom i kolegom dużo zdrowia i przetrwania tego trudnego dla wszystkich czasu, dobrego pokonania etapu ku stabilizacji, no i oczywiście wielu sukcesów w karierze zawodowej. -
Wykładowcy
Agnieszka Oleksyn-Wajda
Kierownik kierunku
Maria Duczmal
Radca prawny, wieloletni pracownik resortu środowiska. Współautorka kilku publikacji książkowych z zakresu ochrony środowiska (w tym Praca zbiorowa "Ochrona środowiska po reformie administracji publicznej. Poradnik dla przedsiębiorcy" Wyd. Proeko Sp. z o.o., Warszawa 1999 r.; "Ustawa o odpadach. Komentarz" pod red. J. Jerzmańskiego, Wyd. Centrum Prawa Ekologicznego, Wrocław 2002); "Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Komentarz" pod red. Marii Duczmal, wyd. Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. 2009 r. Autorka artykułów w czasopismach "Prawo i Środowisko", "Odpady" i in., artykułów do publikacji elektronicznej dla Polskich Wydawnictw Profesjonalnych, obecnie dla publikacji Prawo Ochrony Środowiska przygotowywanej przez wyd. Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. Doświadczony wieloletni wykładowca.
Agnieszka Skorupińska
Adwokat z trzynastoletnim doświadczeniem zawodowym oraz partnerem i liderem Praktyki Prawa Ochrony Środowiska w Departamencie Energetyki i Projektów w CMS. Agnieszka Skorupińska specjalizuje się w polskim i unijnym prawie ochrony środowiska oraz zasobów naturalnych, doradzając przedsiębiorstwom w aspektach regulacyjnych, projektach inwestycyjnych oraz w aspektach środowiskowych transakcji nieruchomościowych, transakcji fuzji i przejęć oraz procesów finansowania. Z sukcesem od lat reprezentuje także klientów w postępowaniach administracyjnych i sądowych dotyczących prawa ochrony środowiska. Doświadczenie Agnieszki Skorupińskiej obejmuje projekty z zakresu m.in.: uzyskiwania pozwoleń środowiskowych w tym pozwoleń zintegrowanych, historycznego zanieczyszczenia gruntów i wód gruntowych, szkód w środowisku, raportów początkowych, ocen oddziaływania na środowisko, ochrony powietrza, w tym dostosowania do standardów emisyjnych określonych w IED oraz w konkluzjach BAT oraz uzyskania derogacji i odstępstw od tych standardów, zmian klimatycznych (climate change) w tym kwestie związane z emisją CO₂ (EU ETS), gospodarowaniem odpadami i wodami, hałasu oraz REACH. Jako doradca skutecznie reprezentowała spółki z sektora energetycznego, chemicznego, budowlanego, gospodarki odpadami, FMCG, wodociągowego i kanalizacyjnego, odnawialnych źródeł energii, górniczego, samochodowego, odzieżowego, spożywczego. Najbardziej prestiżowy ranking kancelarii prawnych Chambers & Partners wskazuje Agnieszkę Skorupińską jako prawnika rekomendowanego w dziedzinie prawa ochrony środowiska (Band 3), a ranking Legal 500 jako tzw. „Rising Star” w dziedzinie prawa ochrony środowiska dla sektora energetycznego i zasobów naturalnych. W 2014 roku Agnieszka Skorupińska została wyróżniona w Rankingu Dziennika Gazeta Prawna „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra”. W 2019 roku praktyka kierowana przez Agnieszkę Skorupińską została zakwalifikowana do tzw. Band 2 w rankingu Chambers & Partners, natomiast w 2018 roku była rekomendowana w kategorii „prawo ochrony środowiska” w Rankingu Kancelarii Prawniczych Dziennika „Rzeczpospolita”.
Miłosz Tomasik
Counsel, Radca prawny
Miłosz Tomasik jest radcą prawnym specjalizującym się w prawie ochrony środowiska, w tym w szczególności w zagadnieniach dotyczących emisji przemysłowych, oceny oddziaływania na środowisko, pozwoleń na korzystanie ze środowiska, zanieczyszczeń powierzchni ziemi, prawa wodnego oraz gospodarowania odpadami. Doradza również w kwestiach związanych z prawem budowlanym, zagospodarowaniem przestrzennym oraz prawem geologicznym i górniczym.
Z powodzeniem wspiera Klientów w postępowaniach toczących się przed organami administracji i sądami administracyjnymi w sprawach dotyczących decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, koncesji, pozwoleń zintegrowanych, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, opłat za korzystanie ze środowiska oraz dostępu do informacji o środowisku. Bierze udział w rozwijaniu projektów w kluczowych gałęziach polskiej gospodarki, a w tym w sektorze energetyki, górnictwie węgla kamiennego, poszukiwania i rozpoznawania węglowodorów, projektów infrastrukturalnych, oraz zakładów produkcyjnych z różnych dziedzin przemysłu. Wspiera również klientów w sprawach związanych z zanieczyszczeniem powierzchni ziemi i szkodami w środowisku.
dr Stanisław Wajda
Twórca praktyki ochrony środowiska w kancelarii CMS Cameron McKenna i były wieloletni kierownik Zespołu Prawa Ochrony Środowiska w tejże kancelarii, jest uznanym i wysoko notowanym prawnikiem w dziedzinie krajowego, wspólnotowego oraz międzynarodowego prawa ochrony środowiska. W ostatnich rankingach kancelarii prawniczych organizowanych przez "Rzeczpospolitą" uznany został za lidera w dziedzinie prawa ochrony środowiska w Polsce. Dr Stanisław Wajda został również uznany za lidera w międzynarodowym rankingu kancelarii prawniczych Chambers Europe za lata 2013 i 2014 w zestawieniu polskich kancelarii doradzających w dziedzinie prawa ochrony środowiska.Specjalizuje się m.in. w zagadnieniach pakietu klimatyczno-energetycznego, handlu emisjami, ocen oddziaływania na środowisko. W latach 1992-1999 był doradcą prawnym Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, odpowiedzialnym za dostosowanie polskiego prawa do wspólnotowego prawa ochrony środowiska. Dr Wajda brał udział w pracach legislacyjnych nad licznymi aktami prawnymi, w tym kierował zespołem przygotowującym ustawę Prawo ochrony środowiska. Na forum międzynarodowym reprezentował polską stronę w pracach takich organizacji jak KBWE, EKG ONZ, OECD, UE. Był członkiem zespołu, który na zlecenie TGPE opracował program wdrożenia dyrektywy LCP (2001/80/WE) w Polsce. Stanisław Wajda w ramach tych prac był odpowiedzialny za opracowanie projektu stosownych przepisów krajowych, w tym rozporządzenia RM o emisjach. Był również członkiem zespołu, który opracował KPRU I. Wspomagał Ministerstwo Gospodarki w negocjacjach z Komisją Europejską, szczególnie w kwestiach związanych z darmowymi alokacjami uprawnień do emisji CO2. Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, na którym uzyskał także stopień doktora nauk prawnych. Posiada również dyplom ukończenia studiów z zakresu prawa wspólnotowego w Instytucie Europejskim Uniwersytetu w Amsterdamie oraz certyfikat Centrum Studiów i Badań Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego. Wykładowca na wielu konferencjach i szkoleniach.
Andrzej J. Dziura
Radca prawny, ekspert w zakresie ocen oddziaływania na środowisko, prawnych aspektów korzystania ze środowiska, planowania przestrzennego oraz regulacji dotyczących procesu inwestycyjnego. Doświadczenie zawodowe zdobył podczas 13 lat pracy w urzędach organów administracji publicznej różnego szczebla, gdzie piastował stanowiska kierownicze w komórkach odpowiedzialnych za obsługę prawną i realizację zadań z zakresu ochrony środowiska. W latach 2010 - 2014 Dyrektor Departamentu Ocen Oddziaływania na Środowisko w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a w latach 2014-2015 Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Pełnomocnik Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w wielu sprawach przed sądami administracyjnymi. Zastępca Przewodniczącego Regionalnej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na środowisko.
Iga Lis
Adwokat i partner w Departamencie Energetyki i Projektów w CMS Cameron Mckenna Greszta i Sawicki sp. k. Specjalizuje się w doradztwie przy projektach energetycznych, hutniczych oraz paliwowych, poczynając od doradztwa w odniesieniu do strukturyzacji projektu, poprzez kwestie związane z realizacją projektu, a także jego użytkowaniem. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze prawnej bieżącej działalności przedsiębiorstw sektora energetycznego, w tym w szczególności w kwestiach związanych z bieżącymi problemami regulacyjnymi. W swojej praktyce wielokrotnie doradzała przy projektach wiatrowych, analizując w szczególności kwestie regulacyjne i administracyjne związane z budowa i użytkowaniem źródeł odnawialnej energii. Jest ekspertem w zakresie energetyki cieplnej, kogeneracji, a także aspektów prawnych polityki współspalania w instalacjach energetycznych. W ostatnich ośmiu latach swoje doświadczenie zdobywała w Departamencie Energetyki i Projektów w kancelarii CMS Cameron Mckenna Greszta i Sawicki sp. k., gdzie obecnie pełni funkcję Partnera. Swoją praktykę zawodową rozpoczęła w kanclearii Clifford Chane, a następnie przez ponad dwa lata prawcowała w kancelarii KNW.
Piotr Otawski
Radca prawny, dr nauk prawnych, mgr ochrony środowiska. Specjalizuje się w prawie ochrony środowiska, prawie planowania przestrzennego i regulacjach dotyczących procesu inwestycyjnego. Posiada wieloletnią praktykę orzeczniczą, legislacyjną i negocjacyjną.
Współtwórca i uczestnik procesów legislacyjnych dotyczących m.in ustawy Prawo ochrony środowiska, ustawy o zapobieganiu i naprawie szkód w środowisku, ustawy Prawo wodne, ustawy o ochronie przyrody, ustawy a szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, ustawy o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych, ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu oraz wielu innych.
W latach 2014-2015 podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska odpowiedzialny między innymi za nadzór nad departamentem prawnym oraz Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska.
Wieloletni wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w obszarze prawa ochrony środowiska oraz polityki ochrony środowiska zarówno w aspekcie krajowym, jak i europejskim. Wcześniej, od 2003 r., w tym samym obszarze wykładał na Wyższej Szkole Administracji i Bankowości w Poznaniu.
Autor wielu publikacji dotyczących prawa ochrony środowiska oraz procesu inwestycyjnego.
Katarzyna Barańska
Radca prawny z ponad 11-letnim doświadczeniem w obsłudze projektów budowlanych, infrastrukturalnych oraz z zakresu ochrony środowiska. W 2014 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Prawa i Administracji UW. Doradza w kwestiach regulacyjnych, środowiskowych a także przy uzyskiwaniu pozwoleń i koncesji związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Specjalizuje się w doradztwie z zakresu prawnych aspektów procesu inwestycyjnego m.in. w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz wydobycia gazu.
Reprezentuje klientów przed organami i sądami administracyjnymi. Posiada doświadczenie w projektach produkcyjnych prowadzonych na rzecz podmiotów z branży energetycznej, papierniczej i chemicznej, związanych z uzyskiwaniem i zmianą pozwoleń zintegrowanych, rozbudową linii produkcyjnych i infrastruktury oraz praktycznym dostosowaniem do BAT. W ramach prowadzonej praktyki zawodowej, prowadziła szereg audytów prawnych nieruchomości uwzględniających kwestie środowiskowe oraz kwestie korporacyjne (badania typu due diligence). Jej doświadczenie obejmuje ponadto doradztwo transakcyjne, w szczególności polegające na koordynacji projektów w zakresie zbywania, nabywania i refinansowania nieruchomości wraz z infrastrukturą a także ich komercjalizacji prowadzone w tym m.in. na rzecz funduszy inwestycyjnych, podmiotów publicznych, deweloperów, banków finansujących a także podmiotów z branży energetycznej, chemicznej, produkcyjnej i in.
Jest autorką licznych artykułów a także podcastów i webinarów w powyższym zakresie, częstą prelegentką branżowych konferencji i spotkań. Zajmuje stanowisko Counsel'a w PwC Legal.
Aneta Pacek-Łopalewska
Radca prawny. Specjalizuje się w problematyce regulacji prawa ochrony środowiska, doradza w tym obszarze ponad 18 lat. Wspólnik w eksperckiej Kancelarii Prawa Ochrony Środowiska. Wcześniej pracowała przez wiele lat w międzynarodowej kancelarii prawnej White&Case. Jest także współtwórcą Treesk, narzędzia legaltech dla prawników, dedykowanego do merytorycznej pracy z dokumentami prawnymi.
W ramach swojej praktyki prawniczej analizuje ryzyka środowiskowe w transakcjach przejmowania i łączenia podmiotów gospodarczych oraz przy realizacji projektów inwestycyjnych. Doradza przy wyborze optymalnych z punktu widzenia regulacji prawa ochrony środowiska modeli biznesowych planowanych przedsięwzięć́ oraz w zakresie praw i obowiązków podmiotów, których działalność́ oddziałuje na środowisko. Przeprowadza analizy ryzyka środowiskowej odpowiedzialności cywilnej, karnej i administracyjnej, doradzając w zakresie możliwych środków naprawczych. Reprezentuje podmioty w postepowaniach administracyjnych i sadowych w sprawach związanych z naruszaniem norm prawa ochrony środowiska. Ceniona przez Klientów jako prawnik z bardzo praktycznym podejściem do trudnych i skomplikowanych spraw.
Publikuje artykuły, opinie i analizy. Autor komentarza „Ustawa o odpadach. Komentarz”, Wrocław 2013.
Uczestniczy w pracach Unijnej Platformy Biznes i Bioróżnorodność stworzonej przez Komisję Europejską w celu współpracy Komisji Europejskiej z przedsiębiorcami w Europie. Współtwórca Polskiej Platformy Biznes i Bioróżnorodność, oficjalnego członka Unijnej Platformy, o statusie platformy narodowej (pierwsza i jedyna platforma narodowa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej) oraz Partnera Globalnego inicjatywy Biznes i Bioróżnorodność w ramach struktur międzynarodowej Konwencji o różnorodności biologicznej (ONZ).
W edycjach Rankingu Prawników ogólnopolskiego dziennika Rzeczpospolita wskazywana jako Lider w dziedzinie Prawa Ochrony Środowiska. Rekomendowana także w edycjach rankingu Chambers Europe.
Ewa Radkowska-Świętoń
Absolwentka kierunku Bankowość i Finanse Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Swoje życie zawodowe związała z rynkiem kapitałowym. Karierę rozpoczęła w 1995 roku w Centrum Operacji Kapitałowych Banku Handlowego. W latach 1996-2006 pracowała w ING Investment Management Polska S.A. (obecnie NN Investment Partners TFI S.A.), kolejno jako analityk, menadżer portfela, zarządzająca funduszami i p.o. Dyrektora ds. Inwestycji. Następnie pełniła funkcję zarządzającej funduszami w Aviva Investors Polska S.A.
W latach 2008-2017 była Członkiem Zarządu, a następnie Wiceprezesem Nationale Nederlanden Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego S.A., pełniąc jednocześnie funkcję Dyrektora ds. Inwestycji. Za jej kadencji Towarzystwo zostało liderem rynku, a zarządzany przez nie otwarty fundusz emerytalny był wyróżniany za wyniki inwestycyjne oraz promocję zasad ładu korporacyjnego.
Od września 2017 roku do stycznia 2019 roku sprawowała funkcję Prezesa Zarządu Skarbiec Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A oraz Wiceprezesa, a następnie Prezesa Zarządu Skarbiec Holding S.A.
Obecnie pełni funkcje Członka Rady Nadzorczej i Członka Komitetu Audytu w spółkach Kruk S.A. i Ipopema Securities S.A, a także zasiada w Komitecie Nadzorczym Wskaźników Referencyjnych Rynku Kapitałowego przy GPW Benchmark S.A.
Ewa jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Niezależnych Członków Rad Nadzorczych.
Posiada certyfikaty CFA (Chartered Financial Analyst) oraz FRM (Financial Risk Manager).
Milena Olszewska-Miszuris
Prezes Zarządu WM Advisory Sp. z o.o. Posiada ponad 15-letnie doświadczenie na rynku kapitałowym. Obecnie kieruje butikową spółką doradczą, wspierającą przedsiębiorstwa w zakresie budowania wartości, raportowania finansowego i niefinansowego oraz relacji inwestorskich. Prowadzi również szkolenia i wykłady z zakresu wyceny, analizy finansowej i niefinansowej, sprawozdawczości i storytellingu. Jest również członkinią Stowarzyszenia Niezależnych Członków Rad Nadzorczych.
Posiada trzy prestiżowe międzynarodowe tytuły: CFA (Chartered Financial Analyst), ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) oraz FSA Credential (Fundamentals of Sustainability Accounting) wydawany przez SASB (Sustainability Accounting Standards Board). Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, na której ukończyła dwa kierunki: Metody Ilościowe i Systemy Informacyjne jak również Finanse i Bankowość, ze specjalizacją Bankowość Inwestycyjna.
Karierę zawodową rozpoczęła w międzynarodowej firmie doradczej Ernst &Young. Przez dziesięć lat była analitykiem spółek giełdowych w międzynarodowych biurach maklerskich (ING Securities, KBC Securities, CDM Pekao). Wielokrotnie nagradzana za swoją wiedzę, spostrzeżenia oraz wyczucie rynkowe zarówno w kraju (tytuł Analityka Roku przyznany przez Giełdę Papierów Wartościowych i gazetę Parkiet, kilkukrotna zwyciężczyni rankingu analityków gazety Parkiet w kategorii sektor TMT i detaliczny) jak i za granicą (wielokrotna laureatka międzynarodowego rankingu Extel w kategorii najlepszy analityk w regionie Europy Środkowo-Wschodniej).
Dominik Wałkowski
Adwokat, partner w kancelarii Wardyński i Wspólnicy odpowiedzialny za praktykę prawa ochrony środowiska. Zajmuje się polskim, europejskim i międzynarodowym prawem ochrony środowiska zwłaszcza w zakresie procesów inwestycyjnych oraz odpowiedzialności za naruszenie przepisów dotyczących ochrony środowiska i spowodowanie szkody w środowisku. Reprezentuje klientów w złożonych postępowaniach przed organami administracji publicznej i sądami administracyjnymi. Doradza w sprawach związanych z oceną oddziaływania na środowisko, budową i eksploatacją dużych zakładów przemysłowych, gospodarowaniem i transgranicznym przemieszczaniem odpadów, handlem uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, a także ochroną zasobów przyrody i bioróżnorodności. Ma wieloletnie doświadczenie w prawnych aspektach gospodarowania odpadami. Specjalizuje się w zagadnieniach prawa międzynarodowego i sporów międzynarodowych, w tym w szczególności w zakresie prawa morza i ochrony środowiska (spory wynikające ze zmian klimatu, spowodowania szkód w środowisku, działalność w obszarach morskich poza jurysdykcją państw).
Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktorem nauk prawnych w dziedzinie prawa międzynarodowego publicznego i prawa morza, członkiem American Society of International Law oraz European Society of International Law. Pełni też funkcję Regional Vice Chair na region Europa/Bliski Wschód/Afryka w praktyce prawa ochrony środowiska (Environmental Law Practice Group) w Lex Mundi.
Jest autorem licznych publikacji w zakresie prawa ochrony środowiska.
Roman Głaz
Ur. 28.01.1961r. w Warszawie-zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Powietrza w Ministerstwie Środowiska. Absolwent XLII liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Warszawie oraz Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Warszawskiej w specjalności Systemy Ochrony Atmosfery i Meteorologia Techniczna. Wieloletni pracownik Resortu Środowiska zaczynał pracę w Urzędzie Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach 1984-1989, a następnie kontynuuje pracę w Ministerstwie Środowiska od 1998r. do chwili obecnej. Ekspert w dziedzinie jakości powietrza i emisyjności zanieczyszczeń. Przewodniczący Grupy Roboczej ds Ochrony Powietrza i Energetyki funkcjonującej w ramach sieci "Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju". Członek Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Współautor przepisów prawnych (ustawy, rozporządzenia) z zakresu ochrony powietrza. Uczestnik i prelegent licznych szkoleń, konferencji i seminariów poświęconych tematyce ochrony środowiska. Współtwórca Krajowego Programu Ochrony Powietrza dokumentu strategicznego ogłoszonego przez Ministra Środowiska w dniu 9 września 2015r. Żonaty, ojciec trójki dzieci.
Bogusława Rutkowska
Radca prawny. Długoletni (1986-2014) pracownik Departamentu Prawnego Ministerstwa Środowiska, (od 1998r. jako radca prawny). Posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie prawa ochrony środowiska. Brała udział w pracach legislacyjnych dotyczących między innymi takich ustaw, jak ustawa Prawo wodne, Prawo ochrony środowiska, czy ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Wykładowca. Autorka wielu opinii prawnych, współautorka analiz przestrzegania przepisów z zakresu ochrony środowiska przez przedsiębiorców. Przez wiele lat była członkiem Rady Programowej Konkursu Ministra Środowiska "Lider Polskiej Ekologii".
Ryszard Pazdan
Założyciel i Prezes Zarządu Atmoterm S.A. największej polskiej firmy konsultacyjno-informatycznej działającej w obszarze ochrony środowiska od 1981r.
Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach o specjalności „Inżynieria Środowiska” oraz Ośrodka Postępu Technicznego i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zakresie „Organizacja Zarządzania Przedsiębiorstwami Przemysłowymi”.
Ekspert ds. klimatu i środowiska, członek Konwentu oraz minister środowiska w Gospodarczym Gabinecie Cieni Business Center Club. Członek rządowego Komitetu Monitorującego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Polskiego Forum Akademicko Gospodarczego, oraz różnych innych polskich i zagranicznych stowarzyszeń zawodowych. Były dyrektor europejskiej Sekcji amerykańskiej organizacji Air and Waste Management Association. Współtwórca europejskiej sieci Pollution Prevention Centers (PPC) w programie USAID. Ekspert sejmowej Komisji Ochrony Środowiska ubiegłych kadencji. Autor szeregu opracowań (ekspertyzy, opinie, publikacje, zgłoszenia patentowe) w tym systemu zarządzania jakością środowiska (również opłat środowiskowych) pn. SOZAT funkcjonującego nieprzerwanie od połowy lat 80-tych we wszystkich wojewódzkich urzędach samorządowych w Kraju oraz pierwszego pilotażowego dla Komisji Europejskiej systemu handlu emisjami tlenków siarki i azotu.
Zainteresowania pozazawodowe: windsurfing, windfoiling, snowboard.
Elżbieta Płuska
Dyrektor obszaru Badań i Rozwoju w firmie Atmoterm S.A. Z wykształcenia chemik o zainteresowaniach badawczych dotyczących chemicznych skażeń żywności. Praktyk z ponad 25 letnim doświadczeniem, szczególnie w zakresie: analizy danych, prognoz, ocen skutków środowiskowych, społecznych i gospodarczych programów, polityk. Doświadczenie we współpracy w zakresie ochrony środowiska z różnymi podmiotami: przedsiębiorstwa, samorządy jak i administracja rządowa. Współautorka wielu ekspertyz, raportów i programów, w tym pierwszego w Polsce Programu Ochrony Powierza dla małopolski.
Stefan Różycki
Jest specjalistą w dziedzinie oddziaływania infrastruktury elektroenergetycznej i radiowej na otoczenie. Zajmuje się zagadnieniami formalno-prawnymi w tym zakresie. Prowadził laboratoryjne badania wpływu impulsowego pola elektrycznego na żywe komórki. Zajmował się także pomiarami poziomów pól elektromagnetycznych w otoczeniu stacji radiowych i telewizyjnych, stacji bazowych radiokomunikacji ruchomej (telefonii komórkowej), stacji i linii elektroenergetycznych wysokiego napięcia. Zajmuje się tłumaczeniami norm technicznych, dotyczących metrologii pól elektromagnetycznych. Autor licznych publikacji i wystąpień na konferencjach.
Wojciech Szopiński
Radca prawny i prawnik w Praktyce Prawa Ochrony Środowiska w Departamencie Energetyki i Projektów w CMS.
Specjalizuje się w doradztwie w szeroko rozumianych zagadnieniach dotyczących polskiego oraz unijnego prawa ochrony środowiska. Doradza w kwestiach regulacyjnych, kontraktowych oraz w aspektach środowiskowych transakcji nieruchomościowych, fuzji i przejęć oraz procesów finansowania.
Uczestniczy w realizacji projektów w zakresie ochrony środowiska dotyczących w szczególności uzyskiwania pozwoleń środowiskowych, w tym pozwoleń emisyjnych i decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Zajmuje się też opracowywaniem memorandów i opinii w tym obszarze. Jego doświadczenie obejmuje również zagadnienia związane z postępowaniami administracyjnymi i sądowoadministracyjnymi dotyczącymi uzyskiwania i zmiany pozwoleń środowiskowych, opłat za korzystanie ze środowiska oraz gospodarowania wodami.
Brał udział w wielu badaniach prawnych (due diligence) w zakresie ochrony środowiska, obejmujących zarówno transakcje na prawach udziałowych (share deal) jak i na aktywach (asset deal), dotyczące w szczególności instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym farm wiatrowych, spółek z branży energetycznej, chemicznej, budowlanej oraz szeroko rozumianego przemysłu ciężkiego.
dr inż. Anna Zalewska
Senior Ekspert w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego. W pionie Rzecznictwa i Legislacji zajmuje się zagadnieniami z zakresu materiałów polimerowych, gospodarki obiegu zamkniętego, zarządzania i klasyfikacji substancji i mieszanin chemicznych (REACH, CLP, ECHA), nanomateriałów, a także regulacji związanych z ochroną pozycji konkurencyjnej przemysłu chemicznego, edukacją i kształceniem, badaniami i innowacjami, wsparciem obszaru ochrony środowiska. Jest koordynatorem Komisji Badań i Innowacji PIPC.
Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Wojskowym Instytucie Chemii i Radiometrii pracując na stanowisku Adiunkta jako specjalista w zakresie śladowej analizy substancji chemicznych metodą różnicowej spektrometrii ruchliwości jonów. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, doktor nauk chemicznych z zakresu Technologii Materiałów Wysokoenergetycznych i Bezpieczeństwa Procesów Chemicznych. Specjalizowała się w zakresie wykrywania i analizy śladowych ilości substancji chemicznych.
Brała udział w wielu konferencjach naukowych, na których prezentowała swoje osiągnięcia. Współautor publikacji naukowych.
Mirosław Proppé
Od 1994 roku był związany z KPMG, jedną z największych firm audytorsko-doradczych w Polsce i na świecie. Pełnił funkcję partnera i szefa zespołu doradczego dla administracji publicznej i infrastruktury w Europie Środkowo-Wschodniej. Proppé w swojej długoletniej pracy menadżerskiej prowadził projekty zarówno z obszaru polityki społecznej (przeciwdziałanie bezrobociu i poprawa efektywności polityki społecznej), jak i ochrony środowiska (zagrożenia naturalne, w tym Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym). Współpracował z przedstawicielami jednostek administracji publicznej, samorządów województw, miast i największych firm. Jako menadżer odpowiadał za realizację złożonych projektów i kierował licznymi zespołami ekspertów.
„Ochrona przyrody i klimatu to konieczność. Nie możemy w dotychczasowym tempie eksploatować zasobów Ziemi i spalać paliw kopalnych, bo ich po prostu zabraknie. Już żyjemy na ekologiczny kredyt, który ostatecznie spłacać będą nasze dzieci i wnuki. Dlatego nie mamy wyjścia musimy chronić środowisko i przeciwdziałać zmianie klimatu”, mówi Mirosław Proppé, prezes Fundacji WWF Polska.
dr Agata Kruszec
Koordynatorka Rozwoju Rynku, BASF Polska
Koordynatorka Zespołu Rozwoju Rynku, Menedżerka Projektów i Ambasadorka Zrównoważonego Rozwoju BASF Polska w ramach Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju BASF EMEA. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, od 10 lat związana z branżą chemiczną.
Od 4 lat związana z Działem Rozwoju Rynku BASF, w ramach którego zarządza projektami biznesowymi w obszarze innowacji i zrównoważonego rozwoju. Swoimi działaniami wspiera z jednej strony wdrażanie nowych technologii BASF na terenie Polski, z drugiej zaś prowadzi projekty mające na celu poszukiwanie pereł innowacyjności, zgodnych z kierunkami strategicznego rozwoju BASF. Szczególnie zaangażowana w projekty w obszarze pogłębiania dialogu pomiędzy ze światem nauki i biznesu.
Marta Wojtkiewicz
Założycielka (2014 r.) i dyrektor generalny dziennika Teraz Środowisko, od 2018 roku dyrektor operacyjny francuskiego wydawnictwa prasowego Cogiterra, publikującego najważniejszy tytuł prasowy sektora ochrony środowiska, Actu-Environnement.
Antropolog kultury, politolog, koordynator projektów międzynarodowych. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz francuskiego uniwersytetu Paris VIII, uczyła się i zdobywała doświadczenie zawodowe także w Wielkiej Brytanii, Danii i Maroku. Od 2006 roku mieszka i pracuje we Francji.
Po latach pracy przy dużych projektach kulturalnych (festiwale, targi sztuki), w pełni poświęciła się zagadnieniom związanym z dekarbonizacją, oszczędnością zasobów, zrównoważonym rolnictwem czy gospodarką o obiegu zamkniętym.
Teraz Środowisko zakładała od podszewki, odpowiadając w pierwszych latach istnienia dziennika za wszystkie kwestie administracyjne, prawne, techniczne, finansowe i merytoryczne. Wzorując się na Actu-Environnement, stworzyła linię redakcyjną polskiego portalu i od sześciu lat uczestniczy w budowaniu jego niezależności i reputacji, opartej na najwyższej jakości dziennikarstwie.
-
Opłaty za studia
Studia Podyplomowe czesne 2 raty 4 raty Prawo ochrony środowiska
z uwzględnieniem społecznej odpowiedzialności biznesu, zmian klimatycznych, zrównoważonego rozwoju oraz zielonego finansowania4 800 zł 5 000 zł 5 200 zł - wpisowe w wysokości 400zł (zaliczane na poczet czesnego)
- 20 % zniżki dla absolwentów Uczelni Łazarskiego**
*cena obowiązuje do 30.11.2021 r.
**zniżki nie łączą się z innymi zniżkamiTerminy płatności
Płatność jednorazowa
- Opłatę czesnego (pomniejszoną o kwotę wpisowego) uiszcza się jednorazowo w całości 7 dni przed rozpoczęciem zajęć.
Płatność ratalna
Terminy płatności czesnego w dwóch ratach
- I rata - 7 dni przed rozpoczęciem zajęć (pomniejszona o kwotę wpisowego)
- II rata - do 1 lutego 2022 r.
Terminy płatności czesnego w czterech ratach
- I rata - 7 dni przed rozpoczęciem zajęć (pomniejszona o kwotę wpisowego)
- II rata do 15 grudnia 2021 r.
- III rata do 1 lutego 2022 r.
- IV rata do 1 kwietnia 2022 r.
Konto bankowe na które można dokonywać wpłat:
Uczelnia Łazarskiego
Santander Bank Polska S.A.
29 1910 1048 2209 0006 3981 0004
tytułem: ckp_imię i nazwisko kandydata_2021/2022
-
Partnerzy
Założeniem organizatorów studiów jest stworzenie słuchaczom warunków, które pozwolą na jak najbardziej efektywne wykorzystanie czasu spędzonego na Uczelni (bez względu czy będzie to forma stacjonarna czy wirtualna). Przede wszystkim zajęcia prowadzone są z naciskiem na stosowanie prawa ochrony środowiska w praktyce poprzez analizę studiów przypadków, prowadzone dyskusje, zadawane przez słuchaczy pytania czy omawiane problemy z praktyki.
Zapraszamy na spędzenie z nami najbliższego roku akademickiego – mamy nadzieję, że będzie to dobrze wykorzystany czas, który zaprocentuje w rozwoju kariery zawodowej!
r.pr. Agnieszka Oleksyn - Wajda

Organizacja zajęć:
Uczelnia zastrzega sobie prawo do niewielkich zmian w programie lub organizacji zjazdów.
Uruchomienie kierunku jest uzależnione od liczby kandydatów.
Harmonogram studiów przygotowany zostanie po zakończeniu procesu rekrutacji.
W zależności od sytuacji epidemiologicznej w kraju, liczba godzin zdalnych (na odległość) i form on-line może ulec zwiększaniu.
Wymagania wstępne:
O przyjęcie na studia mogą starać się osoby będące absolwentami wyższych uczelni (pierwszy stopień, tj. co najmniej studia licencjackie lub inżynierskie).
Centrum Kształcenia Podyplomowego
Uczelni Łazarskiego
Zobacz naszą ofertę
Kliknij i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych,
w tym Twoich prawach i celach przetwarzania.
- Jak możesz się z nami skontaktować? e-mailem na adres: iod@lazarski.edu.pl.
- Jakie masz prawa?
- dostępu do Twoich danych,
- ich poprawiania,
- żądania ich usunięcia,
- ograniczenia przetwarzania,
- wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania Twoich danych osobowych.
- Co zrobić gdy uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi? Możesz wnieść skargę do organu nadzorczego. W Polsce jest to Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
- Po co nam Twoje dane, czyli w jakim celu je przetwarzamy? W celu marketingowym, polegającym na wysyłaniu do Ciebie newsletterów, analizowaniu czy zapoznajesz się z ich treściami, i które z nich najchętniej czytasz.
- Czy musisz podawać nam swoje dane? Jest to dobrowolne. Bez ich podania nie będziesz jednak mógł otrzymywać newslettera.
- Na jakiej podstawie prawnej przetwarzamy Twoje dane?
- 1. Art. 6 ust. 1 lit. f RODO. Naszym prawnie uzasadnionym interesem jest analizowanie czy zapoznajesz się z naszymi newsletterami, i które z informacji w nich zawartych czytasz najchętniej.
- 2. Art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.
- Komu przekażemy Twoje dane?
- 1. Dostawcom narzędzi do: a. analityki ruchu na stronie, b. wysyłki newsletterów.
- 2. Podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) strony oraz danych osobowych.
- Jak długo będziemy przetwarzać Twoje dane? Przez czas prowadzenia działań marketingowych przez nas albo do czasu wyrażenia przez Ciebie sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania danych w celach marketingowych, albo odwołania zgody na wysyłanie wiadomości na Twój adres e-mail. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.
- Czy po przekazaniu nam danych możesz sprzeciwić się ich przetwarzaniu? Tak. Możesz to zrobić w dwóch sytuacjach, gdy przetwarzamy Twoje dane:
- 1. na potrzeby marketingu bezpośredniego; takiego sprzeciwu nie musisz uzasadniać,
- 2. na podstawie innych naszych prawnie uzasadnionych interesów; taki sprzeciw wymaga uzasadnienia Twoją szczególną sytuacją.